Süleyman Soylu Döneminde Çıkan Genelge İptal Edildi: Vatandaş Artık Görüntü Çekebilecek

Süleyman Soylu Döneminde Çıkan Genelge İptal Edildi: Vatandaş Artık Görüntü Çekebilecek
Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde çıkarılan toplumsal olaylarda Emniyet Genel Müdürlüğü'nün polislerin görüntülerinin alınmasını yasaklayan genelgeye ilişkin karar Danıştay tarafından iptal edildi. İçişleri Bakanlığı ilgili kararı il ve ilçe emniyet müdürlüklerine duyurdu.

Toplumsal olaylarda gazetecilerin ve yurttaşların video çekmesini engelleyen Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi kamuoyunda çok tartışılmıştı. Kararın yürütmesi 2021 yılında Danıştay tarafından durdurulmuş ve Süleyman Soylu karara itiraz etmişti.

Soylu’nun İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılmasının ardından Danıştay’ın Aralık 2023’te Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesini iptal etti. Kararı Danıştay Onuncu Dairesi verdi. Söz konusu kararın iptalinin ardından İçişleri Bakanlığı ilgili kararı il ve ilçe emniyet müdürlüklerine gönderdi.

NE OLMUŞTU ?

Emniyet Genel Müdürlüğü, 27 Nisan 2021’de yayımladığı genelge ile polislerin kamusal alanda ‘görevlerini yaparken’ ses ve görüntü kaydı alanların engellenmesini istedi. Bunun üzerine aralarında Ankara Barosu’nun da bulduğu 36 baro ile basın meslek örgütleri, genelgeyi iptal talebiyle yargıya taşıdı.
Danıştay 10. Dairesi, yasal dayanağı sorgulanan genelge hakkında “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Daire, Emniyet’in söz konusu genelgeyle basın özgürlüğünü kısıtlayıcı yönde yasa koyucu yerine kural ve sınırlamalar getirmeye çalıştığına vurgu yaptı; genelgeyi Anayasa’ya aykırı buldu. Kararda, temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlandırılabileceği, yasama yetkisinin de Meclis olduğu ifade edildi.