Yeniden Refah'tan Cumhur'a ret: Her şey son gecede döndü

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin seçim kararını açıkladı. Erbakan Cumhur İttifakı'na katılmayacağını açıklayarak, "Seçimlere kendimiz gireceğiz " açıklamasında bulundu. Öte yandan Erbakan'ın ittifaka katılım konusundaki tutumu kararı açıklamadan bir önceki gece değişti. Şimdi ise eğer seçim ikinci tura kalırsa partinin hangi kararı alacağı merak konusu.

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 10 Mart Cuma günü Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile yaptığı görüşmeler sonucunda Cumhur İttifakı'na katılmaya davet etmişti.

Erbakan, bugün yaptığı açıklamada seçim kararını açıkladı. Erbakan, partisinin 14 Mayıs kararını açıkladı. Erbakan, "Son derece kapsamlı istişareler sonucunda 14 Mayıs'ta yapılacak milletvekili seçimlerine ittifaka dahil olmadan girme kararı aldık" dedi. Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu da açıklayan Erbakan Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre Fatih Erbakan bir haftadır Cumhur İttifakı'ndan gelen teklifi partinin kurmayları ve il başkanları ile istişare ediyordu. Genel Başkan Erbakan'ın ittifaka katılım konusundaki tutumu kararı açıklamadan bir önceki gece (19 Mart) değişti. İttifaka katılım konusunda olumlu kanısı olan Erbakan’ın bu konudaki fikri olumsuza döndü. Bunda parti içerisinde yapılan son istişarelerin etkili olduğu öğrenildi.

AKP'li kurmaylara sabah iletildi

Yeniden Refah Partisi’nin sabah saatlerinde kesinleşen olumsuz kararını AKP'li kurmaylara ilettiği belirtildi.

Erbakan, "Yeniden Refah Partimiz, 14 Mayıs seçimlerine çok ciddi belirleyici bir güç olarak giriyor. 'Film bitmedi, daha yeni başlıyor' demiştik. İşte Yeniden Refah Partisi'nin geldiği nokta bizleri haklı çıkarmaktadır. Milli Görüş davası kıyamete kadar baki kalacaktır. Milli Görüş sancağı asla yere düşmeyecektir" ifadelerini kullandı.

Seçim ikinci tura kalırsa ne olacak?

Erbakan, kararın açıklanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçimin ikinci tura kalması durumunda atılacak adımı sorulan Erbakan, İkinci tura kalırsa konuşulacak konular, istişarelerimizi ederiz” yanıtını verdi.

Cumhur İttifakı’na katılmama kararına dair ise Erbakan, “Zamanı gelince açıklarız. Parti kurullarımız öyle uygun gördü” diye konuştu.

Öte yandan Fatih Erbakan'ın bugün yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

"Sizi 21. asrın Erbakanları olarak selamlıyorum. Sizleri sadıklar, kardelenler ve bu hak davanın delileri olarak selamlıyorum.

Erbakan hocamız 1960 yılında bu kutlu davayı başlattı. Allah ondan razı olsun.

Yeniden Refah Partimiz kısa zamanda büyük bir yol almıştır.

Milli Görüş sancağı asla yere düşmeyecektir. Yeniden Refah Partisi yapıcı muhalefet anlayışıyla, Milli Görüş çizgisinden asla ödün vermeyen vakarlı duruşuyla çok kısa sürede milletimizin teveccühüne mashar olmuştur.

Aynı heyecanla bugün de yeniden Refah Partimiz yoluna emin adımlarla devam etmektedir. Bu yürüyüşte Partimiz kısa zamanda büyük mesafe almıştır. kamuoyu bunun bilincindedir. En güçlü teşkilatların kurulması. En son 6 Kasım'da Ankara Arena'da gerçekleştirdiğimiz kongremiz 65 bin insanın katılımıyla Türk siyaset tarihine geçen bir kongre olarak geçti. Çok ciddi bir siyasi aktör olarak ciddi siyasi güç olarak girdiğimizin açık göstergesidir. Erbakan hocamız vefat ettiği zaman film bitti zannetmeyin demiştik, film yeni başlıyor.

Milletimiz Yeniden Refah Partisi'ni özlemektedir, istemektedir. Türkiye ile ilgili somut çözüm önerilerimiz hazır. İlk 100 gün icraatlerimiz kitabımız hazır. Milletimizin yüzünü yine refah ile güldüreceğiz."

Etiketler :