Sezgin Baran Korkmaz: 2 Ay Sonra Türkiye'ye Döneceğim

Sezgin Baran Korkmaz: 2 Ay Sonra Türkiye'ye Döneceğim
CNN Türk'ün canlı yayınına katılan ve kara para aklama suçlamasıyla aranan Sezgin Baran Korkmaz, firar etmediğini ve 2 ay sonra Türkiye'ye geleceğini söyledi.

Adı hileli satışlar, ‘modern tefecilik’ ve mafyayla ilişkisi olduğu iddialarıyla gündeme gelen ve kara para aklama suçlamasıyla aranan Sezgin Baran Korkmaz, CNN Türk Washington Temsilcisi Yunus Paksoy tarafından ABD'deki Türk Günü yürüyüşünde görüntülendi.

Görüşmeyi aktaran Paksoy, "Sordum kendisine 'sizi Türkiye'de görmeyi bekliyorduk' diye. '2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim" dedi ve ayrıldı. Herhangi bir şekilde gizlenme, kaçma derdi yoktu. Direkt içindeydi kalabalığın. Kendisi burada gayet rahat dolaşıyordu. Çok keyifliydi. Ben yanına gidip sorduğumda da gülerek, kahkaha atan bir insan profili verdi" dedi.

"ALNIM AK OLMAZSA SOKAĞA ÇIKAMAZDIM"

CNN Türk'ün canlı yayınında da konuşan Korkmaz, "Benim hakkımda ABD'de gizli yürütülen herhangi bir soruşturma yok. Benden ikinci Reza Zarrab davası çıkmaz. Ben o memlekete yaptığım hizmeti memleketimin topraklarına ayağımı bastığımda döndüğümde anlatacağım. Benim alnım ak olmazsa sokağa çıkamazdım." diyerek Türkiye'ye döneceğini de konuşmalarına ekledi.

"TÜRKİYE'DEN FİRAR ETMEDİM"

Paksoy'un sorularını yanıtlayan Korkmaz, "Türkiye'den firar etmedim. Ben yurt dışındayken benim hakkımda yakalama kararı çıktı" diyen Korkmaz, "Türkiye'deyken hakkımda yakalama kararı ya da yurt dışı yasağı yoktu. Avukatlarım 2020 Mayıs ayında Türkiye'deki mahkemeye 'Müvekkilim hakkındaki tutuklama kararını kaldırın, müvekkilim ülkesine gelip ifade versin' dedi. Mahkeme bunu kabul etmedi, üst sınır 5 yıl olmasına rağmen" ifadelerini kullandı.