"Seçmen ilk seçimde o kulağını koparır senin..."

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yüksek Seçim Kurulu'nun Hatay konusundaki kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceden yaptığı "YSK Hatay konusunda son noktayı koydu" açıklamasına sert tepki gösterdi.

Fransa'nın Strazburg kentinde AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu Başkanı Frank Schwabe'nin daveti üzerine gerçekleştirdiği temaslar sonrasında konuşan Özel, Yüksek Seçim Kurulu'nun CHP'nin Hatay ve İskenderun için yaptığı olağanüstü başvurusunun reddedilmesine değindi. Özel, bu kararın siyasi bir talimatla alındığını belirterek, Erdoğan'ın bu talimatı YSK toplantısı başlamadan önce verdiğini ifade etti.

Özel, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Bu ifade zaten açıkça talimattır, verdiğin talimatın itirafıdır. YSK tarafından talebimiz kapağı dahi açılmadan reddedildi. Bu tam bir hukuksuzluktur, siyasi bir karardır. Siyasi talimat bu sefer öyle gizli kapaklı verilmemiştir. Erdoğan tarafından daha YSK toplantısı başlamadan önce 'YSK Hatay konusunda son noktayı koydu' ifadesi kullanıldı."

Ayrıca, "Ölü seçmenlerin oy kullandığı yalandır" şeklindeki ifadelerle ilgili olarak da şunları söyledi: "Sadece 3 bin tane ölü seçmen oy kullandı diyoruz, listesini veriyoruz. O yüzden kapağını bile açmıyor. Açsa, ölü seçmenin oy kullandığı gün gibi ortada. Şimdi sarı kart gördün, ilk seçimde kırmızı kartı görürsün. Şimdi kulağını çekti seçmen, ilk seçimde o kulağını koparır senin."

Son olarak, "Bu yaptığınız iş, seçmenin verdiği mesajı algılamamaktır. Bu yaptığınız iş, yargıyı kullanarak darbe yapmaktır, halk iradesini tanımamaktır. Hiç ders almıyorsunuz. Kaybetmeye mahkumsunuz." diyerek sözlerini tamamladı.