Seçimlere 53 gün kala dikkat çeken açıklama: 'Son 20 yılda ilk kez görüyoruz...'

Seçimlere 53 gün kala dikkat çeken açıklama: 'Son 20 yılda ilk kez görüyoruz...'
14 Mayıs seçimlerine 53 gün kaldı. Siyasette hareketli dakikalar yaşanırken seçim sürecine dair detaylar belli oldu. Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair anketlerdeki son durumu paylaştı ve "Son 20 yılda ilk kez bu dinamiği görüyoruz" dedi.

Türkiye 14 Mayıs'ta adeta ülkenin kaderini belirleyek Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gidecek. Seçime haftalar kala Türkiye siyaseti de git gide hareketlenmeye başladı.

Seçim anketleri bir bir paylaşılırken Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Medyascope'ta Ruşen Çakır'ın konuğu oldu.

Önceki seçimlere göre farklı bir durumla karşı karşıya olduklarına dikkat çeken Selçuk, "Son 20 yılda ilk kez bu dinamiği görüyoruz" dedi ve ekledi:

"Seçimlere hep Tayyip Erdoğan önde başlardı, muhalefet oylarını yükseltmeye çalışırdı. Şimdi muhalefet önce başlıyor, Erdoğan oyunu artırmaya çalışıyor. En derin fay hatlarının aşıldığını düşünmüyorum. Kimsenin bu saatten sonra bu işi bozan olma riskini alacağınız sanmıyorum. Milletvekili listelerini de atlatırlarsa pek bir şey kalmıyor."

HDP'nin aday göstermesini beklemediğini ifade eden Selçuki, "Kılıçdaroğlu'na destek ne getirir ne götürür. Ben götürüsünün çok olacağı kanaatinde değilim. Bu konu yeni bir konu değil, bir senedir konuşuyoruz zaten. HDP'nin talepleri de karşılanmış durumda" diye konuştu.

'Anketlerin anketi'

Türkiye Raporu, şubat ayında yayımlanan anketlerin ortalamalarından ittifakların oy oranları ile cumhurbaşkanı adaylarının oy oranlarını hesapladı. Buna göre;

>> Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı kafa kafaya giderken, HDP'nin oy oranı yüzde 10 oldu.

>> Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu önde görünüyor.