Seçime 9 Gün Kala İlk Sonuçlar Belirdi

Seçime 9 Gün Kala İlk Sonuçlar Belirdi
İstanbul'da İmamoğlu önde, Ankara'da Yavaş avantajlı, Malatya'da sürpriz kapıda, Bursa ve Balıkesir'de CHP yükselişte...

Yavuz Karamahmutoğlu

Seçimlere 9 gün kaldı. Türkiye'de genel olarak seçim atmosferinin heyecanı önceki seçimlere göre daha düşük seyrettiği söylenebilir. Kamuoyunda seçimi takip eden herkes bu yönde gözlemlerini paylaşıyor.

Bir yer var ki orada heyecan dorukta. İstanbul!

İSTANBUL YENİDEN

AKP adayı Murat Kurum, siyasi deneyimiyle şu ana kadar öne çıkmadı ve karşısında tüm Türkiye'nin dikkatini çeken Ekrem İmamoğlu bulunuyor.

Geçmişte Binali Yıldırım'ı a karşı ezici bir zafer elde eden İmamoğlu, şu an da önde gibi görünüyor. Son haftalardaki gelişmeler, İmamoğlu'nun önde çıkacağını işaret ediyor.

ANKARA ARTIK DÖNMEZ

Ankara'da AKP açısından aday belirleme süreci zorlu geçti. Mansur Yavaş'la yarışacak nitelikte bir isim bulmakta güçlük çekildi. Sonunda, parti içindeki diyaloğa rağmen Turgut Altınok aday gösterildi. Ancak Yavaş'ın etkili kampanyası ve Altınok'un zayıf performansı, Ankara'da dengeleri değiştirdi.

Son olarak Altınok mal varlığını açıklamasından sonra kamuoyunda daha da belirgin bir tablo oluştuğunu gösteriyor.

TÜM GÖZLER BURADA

20 yıldır AKP'nin yönettiği Malatya'da büyük bir sürpriz yaşanmak üzere. CHP'nin Malatya adayı Veli Ağbaba rakibine hergün biraz daha yaklaşıyor. CHP Genel Merkezi Ağbaba ile "asrın sürprizi" geleceğine inanıyor. Şu ana kadar çıkan anketlerde de Ağbaba'nın tabloyu alt üst ettiği görülüyor.

BURSA VE BALIKESİR'DEN HABER VAR

Bursa'da 31 Mart seçimleri, AKP ve CHP arasında çekişmeli geçiyor. Türkiye'nin dördüncü büyük kenti olan Bursa'da seçmenler, AKP'nin 20 yıldır elinde bulundurduğu Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'ye geçip geçmeyeceğini merakla bekliyor. Şu ana kadar gelen haberler Bursa CHP lehine her şeyin yolunda olduğu.

Balıkesir sürprizine hazır olun. Ahmet Akın ve ekibi aktif bir propaganda çalışması yürüttü ve ön plana çıktı. Akın, başlangıçta geride olmasına rağmen AKP'li rakiplerini endişelendirecek seviyeye yükseliyor. Seçimin son haftasında rüzgar yön değiştirmiş gözüküyor.

CHP'NİN ZORLUKLARI

CHP'nin kamuoyuna da yansıyan iki ilde sıkıntılar yaşadığı görünür hale geldi. Eskişehir ve Edirne'de bazı zorluklar belirleyici olacak noktada. Aynı yoğunlukta olmasa da benzer bir tablo Antalya içinde değerlendirilebilir.

Son olarak seçime 9 gün kalmışken ilk sonuçların belirdiğini artık söyleyebiliyoruz. Kesin sonuçlar için 31 Mart'a.