Rusya'nın Propaganda Savaşı: Putin Almanya'yı Nasıl Satın Aldı?

Rusya'nın Propaganda Savaşı: Putin Almanya'yı Nasıl Satın Aldı?
Almanya'da 130'dan fazla Rus ajanı faal, rapor Avrupa'da Rus etkisini inceliyor, 360 Rusya yanlısı lobici tespit edildi.

Almanya'da, Ukrayna işgalinin ardından dahi aktif olan 130'dan fazla Rus nüfuz ajanı belirlendi. Rusya'nın, Berlin'in Kiev'e verdiği desteğe rağmen Alman siyasetini ve kamuoyunu manipüle etmek için uzun süredir devam eden ekonomik bağları kullanarak bu ajanları faaliyete geçirdiği tespit edildi.

RUSYA'NIN AVRUPA'DAKİ ETKİSİ

Euromaidanpress'in aktardığına göre Yenilikçi Yönetişim Enstitüsü'nün hazırladığı "Avrupa'daki Rus Etkisini Ortaya Çıkarmak" raporu, Rusya'nın Avrupa medyası, dijital platformlar, siyasi partiler, iş dünyası dernekleri ve lobi grupları genelindeki etkileyicileri hakkında detaylı bilgileri analiz etti. Rapora göre, Kremlin yanlısı anlatıların yıllarca stratejik olarak yayılması ve Avrupa devletlerinde kamuoyunu ve siyaseti şekillendirmek için nüfuz operasyonları uygulanması, Rusya'nın Ukrayna işgalini destekleyen temel unsurlardan biri oldu.

AVRUPA'DA RUSYA YANLISI LOBİCİLER: RAPORA GÖRE 360 LİDER BELİRLENDİ

Rapora göre, Almanya, Fransa, İtalya ve Ukrayna'da toplamda 360 Rusya yanlısı lobici tespit edildi. Bu lobici gruplarının, Rus istihbarat subayları tarafından desteklenen Rus devlet kurumları altında faaliyet gösterdikleri belirlendi.