PKK 29 Yıl Önce Babasını Öldürmüştü: Oğlu CHP'den Belediye Başkanı Oldu!

PKK 29 Yıl Önce Babasını Öldürmüştü: Oğlu CHP'den Belediye Başkanı Oldu!
31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde CHP'li Ali Emrah Tekin, oyların %52'sini alarak belediye başkanı seçildi. Tekin'in hayat hikayesi ise dikkat çekici.

Ali Emrah Tekin, siyasete 2019 yılında CHP'ye üye olarak başladı. 2023 yılında CHP Nazımiye Belediye Başkan Adayı oldu. Seçimlerde rakibini yenerek belediye başkanı seçildi.

BABASI PKK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Ali Emrah Tekin'in zaferi, CHP'nin Tunceli'de güçlendiğini göstermesi açısından önemliydi ama başka bir detay daha vardı. Tekin, aynı zamanda 1995 yılında PKK tarafından öldürülen Nazımiye eski Belediye Başkanı Kemal Tekin'in oğlu olmasıyla da dikkat çekti.

Hüseyin Aygün yaptığı paylaşımda Kemal Tekin ve Ali Emrah Tekin'in fotoğraflarını koyarak şu ifadeleri kullandı:

"Bugün 7 Nisan 2024. Tam 29 yıl önce bugün PKK, CHP Nazmiye Belediye Başkanı Kemal Tekin’i -evinde, ailesinin gözü önünde- katletti. Ve geçen hafta Nazimiye Belediye Başkanlığını CHP’li bir genç kazandı:

Ali Emrah Tekin.

O, rahmetli Kemal Tekin’in oğluydu.

Tarih ananın adaleti."

ALİ EMRAH TEKİN KİMDİR?

1983 yılında Nazımiye'de doğan Tekin, ilk ve ortaokul eğitimini ilçe merkezinde, liseyi ise Ankara'da tamamladı. Munzur Üniversitesi'nde harita ve kadastro mühendisliği okudu. Üniversiteden sonra Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda görev aldı. 2021 yılında Nazımiye Milli Emlak Şefliği ve Nazımiye Köyleri Hizmet Götürme Birliği Müdürlüğü görevlerini yürüttü.