Özgür Özel'den iktidara Kamer Genç anmasında Alevilik eleştirisi

Özgür Özel'den iktidara Kamer Genç anmasında Alevilik eleştirisi
Kamer Genç, 7'nci ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı. Anma töreninde konuşan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, devletin Kamer Genç'in anısını yalnız bıraktığını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise görev süresince Tunceli'yi hiç ziyaret etmediğini vurguladı.

Eski Tunceli Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Vekili Kamer Genç ölümünün 7'nci yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Genç'in, kabrinin bulunduğu Nazimiye’nin Ramazan köyünde düzenlenen anma törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ile birlikte Çevre illerden gelen Çok sayıda CHP il ve ilçe ve belediye başkanlarıyla birlikte vatandaşlar katıldı.

Anma töreninde konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı konuşmada Genç’i mezarı başında anmak için her yıl geldiklerini ve güçlerinin yettiği sürece bu anma etkinliklerine devam edeceklerini belirterek, "Gücümüz yettiği, sağlığımız el verdiği sürece Tunceli Nazimiye’ye gelerek Kamer Genç abimizi mezarı başında anma törenlerine katılıyoruz. Bu sekizinci gelişimiz, bundan sonraki yıllarda hangi görevde, nerede bulunursak bulunalım buraya gelmeye, bu anma törenlerine katılmaya devam edeceğiz" dedi.

Özel, Kamer Genç’in anma programına hiçbir devlet görevlisinin gelmemesini eleştirerek, "Dün yolda buraya gelirken yolda şunu düşündüm. Seneye bu törenlere kimler gelecek? Bugün bakıyoruz; anma törenine vali katılmamış, vali yardımcısı yok. Türkiye’de uzun yıllar milletvekilliği yapan siyasetçilerden biridir kamer Genç. Uzun yıllar TBMM başkan vekilliği yapmıştır. 'Böyle bir devlet adamına devlet sahip çıkmayacak mıdır' diye uzun uzun düşündüm. Oysa bugün, devletin en üst düzeyde burada temsil edilmesi gerekirken maalesef kimse yok. Seneye kimler gelecek derken şunu kastettim: Kamer Genç’in savunduğu cumhuriyeti var eden değerler, yoksul bir köylü çocuğunun cumhuriyet değerleriyle okuyup TBMM başkan vekilli ve cumhurbaşkanı olabildiği, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında halkımız milletimiz tekrar iktidar yaparsa, emin olun buradaki anma törenlerine Cumhurbaşkanları gelecek, Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar gelecek. Herkes burada olacak. O zaman burada devlet olacak" ifadelerini kullandı.

'Tunceli’yi bir kez bile ziyaret etmedi'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ülkenin her bir köşesini defalarca gezdiğini ancak Tunceli'yi bir kez bile ziyaret etmediğini vurgulayan Özel, konuşmasının devamında, “Biz bugünkü bu yalnız bırakılmışlığı anlamlı ve manalı buluyoruz. Bu yalnız bırakılmayı bir tercih olarak görüyorum. Aklıma takıldı döndüm baktım araştırdım. Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçileli tam 9 yıl oldu. Ne demişti, 'öyle yerinde oturan değil gezen, dolaşan bir Cumhurbaşkanı olacağım,' dediğini yaptı. Dünyayı da gezdi, Türkiye’yi de. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak 80 ile 409 seyahat yapmış. Bazı illere 8, kimi illere 4-5, kimi diğer illere ise 2-3 defa gitmiş, en az gittiği ile ise 2 kez gitmiş. Mesela, Tunceli’ye en yakın il olan Elazığ’a 5 kez gitmiş, Erzincan’a 2 kez gitmiş, Tunceli’ye ise cumhurbaşkanı olarak hiç ziyarette bulunmamış" dedi.

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alevilik konusunda seçim dönemindeki adımlarına dikkat çekerek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tunceli’yi yalnız bırakması, 'Seçimi kaybedeceğimi bilsem de yapmam' dediği şeyleri yapmaya başlaması... Bir dönem Cemevlerine 'cümbüş evi' diyen anlayış, bu sene 'efendim elektriğinizi suyunuzu ödeyelim, Alevi açılımı yapalım, Alevi çalıştayı yapalım' demeye başladı. Alevi açılımı, Alevi çalıştayı yapmak, faturayı ödemek, açılış yapmak ile olmaz. Bu, gönülleri açmakla olur. Alevilerin bu topraklara kattıkları parayla ölçülmez. En başta dürüstlük, iyi insan olma, insan sevgisi, ayrımcı olmama, ötekileştirmeme... Alevilere verilen değeri ve bu yalnızlaştırmanın altını burada bir daha kalın kalın çiziyoruz. Kimsenin yapılan bu ayrımcılığa sessiz kalmaması gerektiğini aldanmaması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz. Bu sözleri Bugün Kamer Genç’in mezarı başında onun gözlerine baka baka söylüyoruz. O yaşasaydı, o da bunları söylerdi. Onun özelliği bunları söylemesiydi" diye konuştu.

CHP’li özgür Özel konuşmasının son bölümünde ise yandaş medya tarafından eleştirilen Kamer Genç’in mezarı başında selfie çekmelerinin nedenini açıkladı. Özel şöyle konuştu: "Biz mecliste onunla selfie çekerdik. En son hastayken çektik bir selfie onunla. Dedi ki bize 'Ben ölüp giderim beni yalnız bırakmayın' biz de ona, 'seni asla yalnız bırakmayız' demiştik. Sonra bize dönüp 'bundan sora selfie de yapamayacağız' ifadelerini kullanmıştı. İşte Mezar başında bu Kamer Genç resmi ondan var. Her yıl anma programı sonrası eskiden olduğu gibi Kamer abi ile aynı selfie'yi çekiyoruz ama yandaş basın bunu, 'Kamer Genç’e mezarı başında büyük saygısızlık' manşetleriyle yazıyor. Oysa yılarca Genç’e yapılan saygısızlıklar, hakaretler kendi arşivlerinde duruyor. Onlarsa bizim Kamer Genç’in vasiyetini yerine getirmemize 'Kamer Genç’in mezarı bayında saygısızlık' diyorlar. İşte böyle günlerden geçiyoruz, böyle kötücül akıllarla mücadele ede ede buraya geldik.”

'Kamer Genç yaşasa Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olmasını isterdi'

Kamer Genç’in anma töreninde son olarak konuşan CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba ise, “Kamer abi aslında Türkiye’nin ikinci yüzyılında kurmamız gereken düzeni bize anlatıyor. Maalesef liyakatın yok edildiği, sadece belli çevrelerin devlette görev aldığı, haksız bir sistem yaratıldı. Bugün yapmamız gereken en önemli şey fakir fukara çocukları tekrar işe almak yani liyakatı hakim kılmak. Kamer abi bugün yaşasaydı en büyük hayali ve amacı 2023’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde demokrasiyi, laikliği savunan yani onun çok inandığı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini ve inancı taşıyan birinin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmasını isterdi. Bugün yaşasa, kuşkusuz en büyük hayali bu topraklarda yani Tunceli’de yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğmuş kendi emeğiyle, inancıyla, dürüstlüğü ve namusuyla bugünlere gelmiş CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını isterdi. Bizimde görevimiz Kamer Genç’in bu amacını Türkiye’de hakim kılmak. Sadece kendimiz için değil ülkede yaşayan herkes için muhafazakardan, milliyetçisine ve yoksulu için bu devleti ayağa kaldırmak. Kimseyi ayırmadan kimseyi dışlamadan cumhurbaşkanı yapmaktır. Bu duygularla Genç ailesine taziye diliyorum” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Kamer Genç’in cumhuriyet değerlerine bağlı bir siyasetçi olduğunu belirterek şöyle dedi; "Kamer Genç cumhuriyet değerlerine bağlı bir siyasetçi ve devlet adamıydı. Nazimiye’nin ramazan Köyünde fakir bir aile çocuğu olarak dünyaya gelip cumhuriyet değerleriyle büyüyerek Türkiye’de fark yaratan bir siyasetçi oldu. Bu hükümet döneminde cumhuriyet değerleri yok edilmeye çalışıldı , Kamer Genç yaşadığı sürece cumhuriyet değerlerini korumak ve sahip çıkmak için mücadele etti. Bizlerde Kamer Genç’in mirasını yaşatmak ve cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz ve onun yürüdüğü yolda yürüyeceğiz."

Anma Töreninde son olarak konuşan Kamer Genç’in oğlu Seçkin Genç, babasının Milliyetçi ve cumhuriyet değerlerine bağlı olduğunu belirterek şunları söyledi; “Benim babam vatanını, bayrağını seven biriydi. Babam mücadeleciydi, hiçbir zaman ayrımcılık yapmazdı. Ülkemizde şu an çok yoksul ve fakir insan var; babam her zaman yoksulun yayında yer alır, onlara yardım ederdi. Babam yaşasaydı Türkiye’nin yaşadığı iç ve dış sorunlar karşısında çok üzülür sorunlar için bir çözüm bulmaya çalışırdı.”

Anma töreninde Nazimiye Belediyesi tarafından ilçe merkezinde bulunun Belediye Konukevinde Kamer Genç’in siyasi yaşamını anlatan belgesel gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından Kamer Genç resim sergisi gezildi.