Özgür Özel: Bir Gün Ölürsem TRT'yi Cenazeme İstemiyorum

CHP Lideri Özgür Özel partisinin grup toplantısında konuşurken TRT'yi eleştirdiği sırada, konuşmayı canlı yayınlayan TRT Haber yayını kesti. TRT'nin taraflı yayıncılığını tabloyla gösteren Özel, "Hiçbir yere yasak koymadım, TRT'yi cenazeme istemiyorum" açıklamalarında bulundu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

Özel, açıklamasına, "Akışı değiştiriyoruz. TRT yayına geçti, bizi haftada 7 dakika veriyor, o kıymetli 7 dakikanın içindeyiz" dedi.

TRT anayasal bir kurum TRT Kanunu, Anayasa'ya dayandırılarak çıkarılmış. Anayasa'nın 134. maddesi diyor ki ' TRT özerktir ve tarafsızdır.' Yani TRT tarafsızlığını kaybederse Anayasa suçu işler" ifadelerini kullandı.

AKP DEVLET TELEVİZYONUNU, KENDİ TELEVİZYONU HALİNE GETİRMİŞ

"TRT Anayasal bir kurum. TRT Kanunu, Anayasa'ya dayanarak çıkarılmış. Anayasa diyor ki 'TRT özerktir ve tarafsızdır.' O tarafsız TRT, Murat Kurum 29 dakika Ekrem İmamoğlu 0, Hamza Dağ 26 dakika Cemil Tugay'a 0, Turgut Altınok'a 17 dakika Mansur Yavaş 0. Yapmış oldukları yayında tarafsız davranacaklarını bu Meclis talimat vermiş. İşte AKP'nin bir kamu televizyonunu kendi yayın organı haline getirdiğinin göstergesi. 1 Ocak'tan bu yana Recep Tayyip Erdoğan 2 bin 952 dakika bana 43 dakika. Genel Merkez yanarsa haber yapacaklar herhalde. Beni de ölürsem cenaze törenimi verecekler herhalde. Bir gün ölürsem TRT'yi cenazeme istemiyorum. 15 Temmuz akşamı uçaklar uçmaya başladı, tanklar harekete geçti. Haber geldi, asker darbe yapıyor. Ankara'daki milletvekillerini Genel Merkez'e çağırdık. 'Darbenin kimden geldiğine bakmaksızın, biz bu darbede demokrasiden Meclis'ten yana olmalıyız' dedim. 'Darbeye teslim olmayız, demokrasinin arkasındayız, darbenin karşısındayız' dedik. Meclis'i vurdular. Meclis'in canına okudular F-16'larla. Darbe gecesi Atatürk'ü hatırlayanlar bugün TRT'nin yayınında TRT'nin adını anınca yayını kesiyorlar."

TRT, ELEŞTİRİLERİN ÜZERİNE ÖZGÜR ÖZEL’İN YAYININI KESTİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TRT Haber’in yayına geçtiğini öğrendikten sonra kanal hakkında açıklama yapmaya başladı. Ancak TRT, daha Özel konuya girmeden yayını kesti.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde partisinin son TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirmeler şu şekilde;

"Bugün Cumhuriyet tarihimizin en büyük acılarından, tarihi günlerden bir tanesinin yıldönümü. İdlib saldırısının 4’üncü yılındayız. Suriye’de konvoyumuza savaş uçakları tarafından ateş açılmıştı. Rakamlar kademe kademe yükseldi ve 34 askerimiz İdlib’de şehit edildi. İdlib’de şehit olan askerlerimizin acılı ailelerine bir kez daha sabır diliyorum. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Günü geldiğinde hem askerlerimizi şehit edenlerden hem de bu rezalete sessiz kalanlardan hesap sormanın da sözünü veriyorum.

MADEN FACİALARI

(Elazığ'daki göçük) Şükür can kaybı olmadan sonlandı. Madenler halen alarm vermeye devam ediyor. Herkes 'Soma'yı unutursak yüreğimiz kurusun' diyordu. Madenlerde bir arpa boyu yol alınmadı. Madencinin fıtratın ölüm var demek insanımızı kandırmaktır. Alman'ın, İngiliz'in fıtratında olmayanı görmek vatandaşı kandırmaktır.

- Bu kazaları durdurmak için kanun yapmayanlar ne yapıyor? Murat Kurum'un liç yığınına izin verdiği, o karardan sonra Erdoğan'ın imzasıyla şirketin 221 milyon lira borcunu affetmesi... Bu şirket o madenden 334 milyon dolar kâr etmiş. Böyle bir insafsızlık ve kayırmacılık...

AKP MİTİNGİNDE AÇILAN PANKART

- Ben Madrid'de Sosyalist Entarnasyonel'in 140 üyesinin karşısındaydım. Filistin'de 30 bin insan öldürüldü. Gelin, Filistin'deki mezalimi bitirelim dedim. Erdoğan da Sakarya'daydı. Bir pankart açtılar 'İsrail ile ticaret utancı sonlandırılsın'... Gidip apar topar pankartı toplattılar. Pankartı açanlar biliyorlar ki ticareti Erdoğan'ın ailesi yapıyor. Cuma namazına Erdoğan'la 300 araçla giden etrafındaki iş adamları yapıyor. Biliyorlar ki Tayyip Bey ve ailesi İsrail ticaretinden pay alıyor.

RAMAZAN PİDESİ FİYATI

Özgür Özel, ramazan pidesi fiyatı hakkında şu tepkiyi gösterdi:

"31 Mart seçimlerinden sonra kemer sıkma, zamlar ve tasarruf genelgeleri ardı ardına gelecek. 31 Mart'a kadar her şeyi bastırıyorlar. Ramazan pidesi fiyatı 15 lira yapılmış. Pide yüzde 50 zamlanmış. İşin içinde bir oyun var. Geçen sene 300 gram pide 10 lira, bu sene 250 gram pide 15 lira. Zam yüzde 80! Hani enflasyon yüzde 64'tü."

'EMEKLİ KART' ÇAĞRISI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın emeklilere aylık bin lira verdiği 'Ankara Kart' uygulamasını anımsatan Özel, "Gelin bu kartı emekli kartına çevirelim. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Bir Emekli Kart çıkaralım ve bu zulmü bitirelim" çağrısında bulundu.

İKTİDARA 'İŞSİZLİK FONU' TEPKİSİ

İşsizlik Fonu ile ilgili iktidara tepki gösteren Özel, şunları kaydetti:

"İşsizlik Sigorta Fonu ile ilgili bir düzenleme var. Bunlar duble yapımlarında bile bu fonu kullandılar. Sonra gelinen noktada 2023 yılında İşsizlik Sigorta Fonu'ndan işçiye ödenen para yüzde 18.5, işverene verilen teşvik yüzde 67. Kanun diyor ki İşsizlik Sigorta Fonu'ndaki biriken toplam kaynağının en fazla yüzde 30'u kullanabilir. Bunu yüzde 50'ye çıkarıyorlar. İşçinin kumbarasından işverene bir şey ödenmesine ilk günden beri karşı çıktık."

'TÜRKİYE İTTİFAKI' VURGUSU

'Türkiye İttifakı' mesajı veren Özel, "Cumhur İttifakı'nın gücünü dengelemenin tek yolu Türkiye İttifakı'dır. Türkiye İttifakı'nda Biz sosyal demokratlar varız, muhafazakar demokratlar var, milliyetçi demokratlar var; Lazlar var, Kürtler var..." diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKİ KOYU GRİ BİR İTTİFAKTIR

Bir yandan da Erbakan'ın milli görüş gömleğini çıkarıp başka şeyler kuşananlar, Erbakan'ın siyasi çizgisine husumet duyarken, 14 Mayıs seçimlerinde Fatih Bey'in siyasi hareketine sarılmıştı iktidarda kalabilmek için. Bu seçimde 'Biz ayrı giriyoruz' dediler. Bizim de eski ittifak ortaklarından ayrılanlar var. Biz iki kelimeyle cevap veriyoruz, canları sağolsun. Çünkü biliyoruz ki eski dosttan düşman olmaz. İki taraf da ittifak ortağından ayrılmış, biz iyi insanlar diyoruz, yakasında güneş olan birini görünce gidip sarılıyoruz, bir yandan hocasının emaneti ve ittifak ortağına ağzına geleni söyleyen ve "sirk cambazı" diyen Erdoğan, kendisine soru soran A Haber'e "Kendine gel, haddini bil. Ben onların adını ağzıma almam" diyor. Cumhur İttifakı, renkleri koyu gri, kasvetli bir ittifaktır memleketin tepesine çökmüş. Bir gün hangi yüreğe ateş düşüreceklerini bilemezsiniz. Bir korku ve suç ittifakıdır Cumhur İttifakı, Bunların gücünü dengelemenin tek yolu 31 Mart'ta Türkiye İttifakı'dır. diye konuştu.

28 ŞUBAT TARTIŞMALARI

Askeri vesayet ortadan kalktı diyorlar, askerin siyasete değil iktidara müdahalesi ortadan kalktı. İşte Jandarma'nın sosyal medya hesabını Soylu'nun trollerinin kullandığı bir süreç yaşadık. Askeri vesayet iktidar değil muhalefet üzerinde sürüyor. Baskı döneminde şikayet edenler devletin TV'si parti TV'si yapıp tüm imkanları kendilerine tahsis etmiş durumdalar.

ERDOĞAN'A AF ÇAĞRISI: BU NEYİN KİNİ?

28 Şubat'ın geçmişte yarattığı mağduriyetlere hep birlikte tavır almaya devam ediyoruz. Ama 28 Şubat'ın başka mağdurları daha var. Şu anda 28 Şubat davasında içeride insanlar yatıyor. 84 yaşında Çetin Doğan yatıyor. Kimini ben ziyaret ettiğimde yanağı delikti, beslenemiyordu, kanserdi, kimi tek başına yürüyemiyordu. Bu neyin kini?

- Sen 28 Şubat sürecinin zaten dümen suyuna girdin. Sen Amerikan destekli bir projenin Amerikan destekli bir figürüsün. Af yetkini domuz bağcılara, Sivas canilerine kullanıyorsun. Ama bu insanlara hâlâ kin duyuyorsun. Eğer şu kadarcık vicdan, ahlak, devlet adamlığı varsa yarın af yetkini kullanır bu ayıbı bitirirsin. Bitirmezsen şuranda senin kalp yok bir taş var, bir taş var...

"İTTİFAK ORTAĞINA SİRK CAMBAZI DİYOR"

Bir yandan da Erbakan'ın milli görüş gömleğini çıkarıp başka şeyler kuşananlar, Erbakan'ın siyasi çizgisine husumet duyarken, 14 Mayıs seçimlerinde Fatih Bey'in siyasi hareketine sarılmıştı. Bu seçimde 'Biz ayrı giriyoruz' dediler. Bizim de eski ittifak ortaklarından ayrılanlar var. Biz iki kelimeyle cevap veriyoruz, canları sağ olsun. Çünkü biliyoruz ki eski dosttan düşman olmaz.

- İki taraf da ittifak ortağından ayrılmış, biz iyi insanlar diyoruz, yakasında güneş olan birini görünce gidip sarılıyoruz, bir yandan hocasının emaneti ve ittifak ortağına ağzına geleni söyleyen ve "sirk cambazı" diyen Erdoğan, kendisine soru soran A Haber'e "Kendine gel, haddini bil. Ben onların adını ağzıma almam" diyor. Bir korku ve suç ittifakıdır Cumhur İttifakı. Bunların gücünü dengelemenin tek yolu 31 Mart'ta Türkiye İttifakı'dır.

Kaynak:halktv.com.tr