Oylar Kaydırıldı Mı? Birçok İlde Sonuçlara İtiraz Yağıyor

14 Mayıs seçimlerinin ardından YSK sistemindeki verilerin siyasi partilerle paylaşılması çok sayıda sandık tutanağında yanlışlık yapıldığını ortaya çıkardı.

Kritik 14 Mayıs seçimlerinin parlamento ayağı tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlere ilişkin sandık sonuç tutanaklarını siyasi partilerle paylaşınca usulsüzlük iddiaları gündeme geldi. Halk TV muhabiri Fırat Fıstık, YSK önünden son gelişmeleri aktardı.

Birçok ilden sandıklara itiraz yağdığını belirten Fırat Fıstık, "CHP'den verilen bilgiye göre, bir site oluşturulmuştu. Vatandaşlar o siteden sonuçları görebiliyorlar. CHP o siteye bir ibare koymuştu. Buradaki sonuçlar bizim değil YSK'nın verileri deniliyordu. Yani insanlar, sitedeki sistemde sandık numaralarını yazarak sonuçları görebiliyorlar. Şu anda sosyal medyada dolaşan verilerin tamamı, YSK verileri" dedi.

CHP'ye 250 oy çıkan sandıkta Kılıçdaroğlu'na 0 oy çıktı

CHP'nin itirazlarının devam ettiğini belirten Fırat Fıstık, CHP Genel Merkezi ile görüştüğünü aktararak, iki türlü itirazların yapıldığını söyledi. Fıstık, "Partinin elindeki ıslak imzalı tutanaklarla YSK sonuçları karşılaştırılıyor. Diğer itiraz ise; sandıklarda, bazı uyumsuzluklar görülüyor. Örneğin; CHP'nin 250 oy aldığı sandıktan Kılıçdaroğlu'na 0 oy çıkmış yerler var. Bunun için oy cetveli istenerek itirazlar yapılıyor. Menemen'de ve Şanlıurfa'da oyların eksik yazıldığına dair örnekler var" şeklinde konuştu.

Yeşil Sol Parti'nin de binin üzerinde sandığa itiraz ettiğini belirten Fıstık, "Özellikle bu itirazlar Şanlıurfa, Hakkari ve Diyarbakır'da yoğunlaşmış durumda. Buradaki itirazların en başında gelen şey şu; Yeşil Sol Parti'ye verilen oyların MHP'ye verildiği iddia ediliyor. Bu yönde de itirazlar gerçekleştiriliyor" diye konuştu.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :