Nefes Almadan Konuştu: AKP Sıralarını Tek Başına Susturdu

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp'in Kars Üniversitesi'nin yaptığı alımlardaki mülakatı eleştiren sözleri AKP sıralarını susturdu. Alp, Kars Kafkas Üniversitesi'nin Veteriner Fakültesi çiftliğinde çalıştırılmak üzere 4 çoban almak üzere ilana çıktığını ve çoban adaylarına mülakat yapıldığını anlattı.

‘MÜLAKAT’ TARTIŞMASI ÇIKTI

Gündem dışı konuşmalar bölümünde CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp’in Kars Üniversitesi’nin yaptığı alımlardaki mülakatı eleştiren sözleri, AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu ve Antalya Milletvekili Mustafa Köse arasında tartışma yaşanmasına neden oldu.

Milletvekili Akgün Alp, konuşmasının başında ibret alınacak bir mağduriyet hikayesi anlatacağını belirterek, “Kars Kafkas Üniversitesi, Veteriner Fakültesi çiftliğinde çalıştırılmak üzere İŞKUR aracılığıyla 4 çoban almak üzere ilana çıkar. Şimdi, ‘Mülakat yapmadık’ diyenlere hepsini belgeyle ve delille anlatacağım. 4 çoban almak isteniyor; Yöntem, noter kurası ve sözlü sınav. Noter kurası sonucu asil listeden sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar, 6 Temmuz 2023 Perşembe günü mülakata davet ediliyor, çoban mülakatı. Ve bu çoban mülakatında koca YÖK, adayları başarısız sayıyor. Sen Kars’ın gençlerine bunu yapmayacaktın. Şimdi sana ben çobana sorduğun mülakat sorusunu göstereceğim. Bak, o mülakatın sonucu ne oldu biliyor musunuz? Sürekli işçi, çoban alımı sözlü mülakat sonuçları başarısız sayıldı. Hani, siz görevin gerektirdiği haller dışında mülakat yapmayacaktınız? Çobana mülakat yapmaya utanmadınız. Şimdi sana soruyorum, mülakattaki soruya doğru cevap ver, seni tebrik edeceğim, var mısın” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYELERİ PERSONELLE DOLDURDUNUZ’

Akgün konuşmasını yaparken, AKP Antalya Milletvekili Mustafa Köse, CHP’li belediyelerin yaptığı atamaları gündeme getirerek, “Belediyelere personeli nasıl alıyorsunuz, Bütün belediyeleri personelle doldurdunuz, mülakatla mı aldınız? Antalya’da belediyede çalışanları sürdünüz, mülakatla mı, sınavla mı, KPSS’yle mi alıyorsunuz onu da anlat, çıkardığınız personeli anlat” dedi.

‘GRUP BAŞKANVEKİLİN 2 MİLYONLUK SAATLE GEZİYOR’

Akgün konuşmasının devamında, mülakat sorularına atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Sana soruyorum, ilkokul mezunu olma şartıyla mülakata getirdiğiniz çobana sorulan soruyu sana soruyorum, söyle bakalım. Kars’ın ilk belediye başkanı kimdir? Biliyor musun, söyle biliyor musun? Bilmiyorsun değil mi? İşte bu milletvekili Kars’a gelse çoban bile olamaz. Bu sistemle bunları çoban bile yapmıyorlar. Çobana mülakatta sorduğunuz tarih sorusu, sana soruyorum, o zaman cevap ver: Yazıyı ilk çağda kim icat etti? Ama size sorsa var ya, ‘Parayı kim buldu?’ dese hepiniz bilirsiniz. Bak, rüşveti kim buldu, torpili kim buldu, mülakatı kim buldu, hepiniz adınız gibi biliyorsunuz. Hiç bilmeseniz aynaya bakarsınız. Senin grup başkanvekilin kolunda 2 milyonluk saatle geziyor. Sordular, ‘Neyle aldın?’ diye. Dedi ki, ‘Helal paramla aldım’. Sen helal paranla her gün trilyonluk takı takıyorsun da bu memleketin garibanına çoban olmak için niye torpil aratıyorsun?”

‘HELAL YOLLA ALDIĞIM SAATİ TAKMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Akgün’ün, ‘Senin grup başkanvekilin 2 milyonluk saatle geziyor’ sözleri üzerine söz alan AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, mülakat konusunda gelen eleştirileri doğru karşılayabileceğini kaydederek şöyle konuştu:

“Fakat kastını aşan bu konuşmayı bütün AK Parti’li vekillere olmayan bir şekilde suçlama noktasında taşımayı nezaketsiz ve saygısız buluyorum. Hele şahsımla alakalı yapılan açıklamayı tamamen yersiz ve anlamsız buluyorum. Allah’a şükür ben devlet kademesinde hiç iş yapmadım, 63 yaşındayım. 1 lira kredi dahi kullanmadım ve milletvekili seçilinceye kadar devlet kademelerinde hiçbir zaman vazife almadım. 28 yıl ceza avukatlığı yaptım, 13 tane romanım var ve 250’den fazla da dizi bölümü oyunculuğu yaptım ve helal yolla satın aldığım saatimi takmaya devam edeceğimi söyledim. Hadisenin buraya getirilmesini son derece saygısız, anlamsız ve kastını aşan açıklamalar olarak söylüyorum ve bütün AK Parti Grubunu kastederek yaptığı açıklamaları, sayın konuşmacıya aynen iade ediyorum.”

Kaynak:DHA