Milyonlarca EYT'li emeklilik işlemleri için sırada beklerken, AKP'li EYT'liler için VİP servisi kuruldu

Milyonlarca EYT'li emeklilik işlemleri için sırada beklerken, AKP'li EYT'liler için VİP servisi kuruldu
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), yasanın Meclis’ten geçmesinden bu yana e-devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde uzun kuyruklar oluşturarak işlem yapmak için günlerdir bekliyor. SGK çalışanları da yoğun mesai harcarken, kurumda iktidara yakın kişilerin emeklilik işlemlerinin hızla tamamlanması için özel bir birim kuruldu. SGK emekçileri de bu birime (VİP) adını verdi.

EYT ile ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte SGK çalışanlarının iş yükü de arttı. Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

SGK EMEKÇİSİ TEHDİT VE GÖZDAĞIYLA FAZLA ÇALIŞMAYA ZORLANIYOR

Bu kapsamda normal şartlarda da iş yükü fazla olan SGK’da bir süredir EYT başvuruları nedeniyle personel hafta içi ve hafta sonu fazla mesaiye kalıyor. Bir süredir Türkiye’nin dört bir yanında yaşadıkları zorlukları kamuoyuyla paylaşarak üzerlerinde aşırı baskı olduğunu, tehdit ve gözdağıyla fazla çalışmaya zorlandıklarını iddia eden SGK emekçileri, "Aldığımız mesai, çay, kahve, su, yemek ve yol parasını dahi karşılamıyor" diyor.

AKP’Lİ EYT’LİLER İÇİN VİP SERVİSİ KURULDU

SGK emekçileri, geçim zorluğu çeken ve emekli olmak için borçlanan yurttaşların işlemlerini vicdani sorumluluk gereği de tamamlamak için var güçleriyle çalıştıklarını daha önce ANKA Haber Ajansı’na aktarmıştı. Ancak son paylaşılan bilgiye göre, SGK’da emeklilik işlemleri için özel bir birim kuruldu.

Bu birimde çalışan personel için özel bir oda tahsis edildi. SGK emekçilerinin “VİP” olarak tanımladıkları bu alanda ise sadece Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar ve TBMM’den özetle iktidara yakın kişilerden gelecek emeklilik başvurularının hızla sonuçlandırılmasına başlandı. Hatta bu birimde SGK’da çalışan personelin kendi emeklilik işlemlerinin dahi yapılmasına izin verilmiyor.

c2a55279-9ad3-4d53-a6c5-84208ed3db1f-w.png

HER SALI SIHHİYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ ÖNÜNDE SORUNLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILIYOR

Büro Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu emekçileri her salı Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi önünde yaptıkları açıklamayla kurumda yaşadıkları soruları kamuoyu ile paylaşıyor.

14 Mart’ta yapılan son açıklamada da zaten fazla olan iş yüklerinin Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) emeklilik işlemleri nedeniyle daha da arttığını belirten emekçiler “sabrımızı sınamasınlar” şeklinde seslenmişlerdi.

ÇALIŞANLAR AYDA 70 İLA 100 SAATE VARAN MESAİ YAPMAK ZORUNDA KALDI

BES yöneticilerinin daha önce yaptıkları hesaplara göre; kurumun açıkladığı ortalama mesai saati 50. Ancak işin yetişmesi için cumartesi günleri 8 saat, günlük de 3 saat ayda 70 ila 100 saate varan mesai yapılıyor. Sosyal güvenlik emekçisinin ortalama 750 lira kadar emeğin karşılığında bir mesaiden hak kaybı var.

Kaynak:ANKA

Etiketler :