Kürsüdeki Bahçeli'nin Gündemi: Abdülkadir Selvi

Kürsüdeki Bahçeli'nin Gündemi: Abdülkadir Selvi
MHP lideri Devlet Bahçeli TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli kürsüde son haftalarda Abdülkadir Selvi'nin yazılarıyla başlayan 'Osman Kavala' hakkında konuştu. Bahçeli "Kimse mahkemeye talimat veremez..." dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'deki haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bahçeli son haftalara damga vuran Osman Kavala tartışmasıyla ilgili de konuştu. Bahçeli "Kimse mahkemeye talimat veremez..." dedi.

Gezi tutuklusu Osman Kavala'nın yeniden yargılama tartışmasına ilişkin Bahçeli, "Gezi Parkı Davası'nda hüküm alan Osman Kavala'nın yeniden yargılanması ya da serbest bırakılması konusunda kamçılanan sipariş bir süreç devamlı suretle ilerletilmektedir" ifadelerini kullandı.

ABDULKADİR SELVİ'Yİ HEDEF ALDI

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin Gezi Davası ile ilgili yazdıklarına tepki gösteren Bahçeli, "Emin olunuz bu şahıs, doğrudan doğruya 'Osman Kavala serbest bırakılmalıdır' dese daha tutarlı ve omurgalı olurdu" dedi.

Bahçeli, şöyle devam etti: "Kavala ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştır ve diğer sanıklar da ceza almıştır. Kavala için sipariş veriliyor. Ceza kararlarını veren bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir. Kimse mahkemelere talimat veremez."

Bahçeli şöyle konuştu:

* Kimse mahkemeye talimat veremez. Yargı yetkisini kullanan bağımsız mahkemelerdir. Mahkeme kararları değiştirilemez. Gezi Parkı davasında hüküm alan Osman Kavala'nın serbest kalması yeniden yargılanması kamçılanıyor. Neymiş CHP Genel Başkanına Avrupa Parlamentosu'nda ''Saati soruyorsun sen önce Kavala'yı çıkar diyorlar'' mış. Sayın Özel'in ve yanındakilerin kolunda saat yok mudur? Özel'in saati sormak yerine PKK'ya ve FETÖ'ye verilen destekleri muhataplarının yüzlerine vurması gerekmez miydi? Türkiye hukuk devletidir demesi taşıdığı sorumluluğa uygun düşmez miydi? Sayın Özel saati merak ederse bana sorabilir köstekli saatimi açar kendisi ile açık açık paylaşırım.

SİNAN ATEŞ MESAJI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da suikasta kurban giden eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş hakkında hazırlanan iddianame için de konuştu. Bahçeli "Sinan Ateş davası derhal başlamalı. Kimin elinde hangi belge varsa mahkeme ile paylaşmalı. Bakalım hukuki süreç Ankara'da mı bitecek Pensilvanya'ya mı dayanacak hep beraber göreceğiz. Ellerinde ülkücü kanı olanların feriştahı gelse bizde yaprak dahi kımıldamaz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Abdülkadir Selvi'nin Osman Kavala'yla ilgili yazılarına MHP'den tepkiler gelmişti.
Son olarak MHP'li Feti Yıldız isim vermeden Selvi'yi hedef göstererek yargıya baskı uygulandığını iddia etmişti.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, CHP lideri Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen haftaki görüşmesi öncesinde iş insanı Osman Kavala'nın tutukluğu ile ilgili yazılar kaleme aldı. Gezi Davası ve Kavala'nın AİHM kararlarına rağmen tutuklu kalması nedeniyle Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyeliğinin tehlikeye girdiğine dikkat çeken Selvi, yeniden yargılama olasılığına dikkat çekti.

Selvi, Gezi Davası'ndan ceza verilen isimlerin "ortadan kaldırmaya çalışmakla" suçlandığı hükümetin yeni sisteme geçişle zaten kalktığını, bu nedenle "ortada mağduru olmayan bir suçun kaldığını" savunarak yeniden yargılama çağrısı yapmıştı:

"Suçsuzluk ve masumiyet karinesi gereğince ceza davasında sanığın cezalandırılması gereken herhangi bir soruna ilişkin şüphe oluştuysa mutlaka sanık lehine değerlendirilmelidir. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince kuşkulu ve tam olarak aydınlatılamamış olan iddialar sanık lehine yorumlanarak mahkûmiyet kararı yeniden değerlendirilmelidir."

Saray'a yakın gazetecilerden biri olan Selvi'nin bu çağrıları MHP'nin tepkisini çekti. Selvi, Alpaslan Türkeş'in oğlu ve AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in, Osman Kavala hakkındaki benzer açıklamalarını hatırlatarak, MHP'lilere "Siz daha çok mu milliyetçisiniz?" diye sormuştu.