Kılıçdaroğlu'nun adaylığının ilan edildiği anlar...

Kılıçdaroğlu'nun adaylığının ilan edildiği anlar...
halktv.com.tr editörü Nazlıcan Ermiş, Millet İttifakı adayı açıklaması öncesi Saadet Partisi Genel Merkezi ve CHP Genel Merkezi'ndeydi. İşte izlenimler...

6 Mart 2023... Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı belli oldu. Ben de bir basın çalışanı ve bu ana şahitlik etmek isteyen bir yurttaş olarak Saadet Partisi Genel Merkezi önündeydim.

Gittiğimde toplantı başlamıştı. Büyük bir kalabalık vardı. Bu kalabalık ilerleyen saatlerde artarak devam etti. Altılı Masa'daki 'altı benzemez' gibi kalabalığın içinde seçmen profili de birbirinden çok farklıydı. Yurttaşlardaki heyecan gözle görünür şekilde belli oluyordu. Yaşlı, genç bir çok insan oradaydı. Bayraklarını alıp gelen yurttaşların bazıları ise meşale ile hazırlıklı gelmişti.

whatsapp-image-2023-03-07-at-09-01-38.jpeg

Ancak CHP ve İYİ Parti arasından yaşanan üç günlük gerilim seçmenlere de yansımıştı. Saadet Partisi önünü kaplayan kalabalık arasında yerleşim bile partilere göre ayrılmıştı adeta. Bir tarafta 'Halkın umudu Kılıçdaroğlu' sloganı atılınca, öbür taraf 'Gençliğin umudu Meral Akşener' sloganı ile karşılık veriyordu. Bu duruma ise hemen müdahale edildi. 'Birleşe Birleşe Kazanacağız' sloganı ise buna bir çare olarak yetişti.

Saadet Partisi Genel Merkezi önündeki kalabalık saatler ilerledikçe artıyordu. İnsanlar merakla ve heyecanla açıklamayı bekliyorlardı. Böyle bir ana tanıklık etmekten dolayı çok mutluydum.

Saatler ilerledi... Beklenen açıklama henüz gelmemişti. Artık CHP Genel Merkezi'ndeydim.

whatsapp-image-2023-03-07-at-09-07-56.jpeg

Saadet Partisi Genel Merkezi önünde beklenen açıklama henüz gelmemişken CHP Genel Merkezi dolmaya başlamıştı. Kurulan platform, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu bekliyordu. Genel Merkeze Türk bayrağı ve Atatürk posterleri asılmıştı. Her yanda farklı farklı illerden gelen otobüsler görüyordum. Balıkesir, Edremit, İstanbul Pendik, Samsun... Tüm Türkiye'den gelen CHP'li üyeler, yurttaşlar bekliyordu. Pankartlar, bayraklar her tarafı doldurmuştu. İnsanlar coşkuluydu.

whatsapp-image-2023-03-07-at-09-08-05.jpeg

Dışarıda çok sayıda yurttaş heyecanla beklerken, CHP Genel Merkezi'ne girdim. En az dışarısı kadar bir kalabalık da içeride bekliyordu. 'Kılıçdaroğlu Gönüllüleri' önlüğü giymiş çok sayıda yurttaş gördüm. İktidarı istifaya çağıran sloganlar eşliğiyle yurttaşlar açıklamayı bekliyordu. İnsanların içinde dolaşırken heyecanı ve umudu hissediyordum.

Saatler geçti, Saadet Partisi'nin önünde açıklama gerçekleşti. Artık resmi olarak Millet İttifakı'nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ydu. CHP Genel Merkezi'nde büyük bir sevinç yaşandı. Yurttaşlar ve partililer artık liderlerini bekliyordu. Bu esnada CHP Genel Merkezi'ne Kılıçdaroğlu'nun hareketli bir fotoğrafının bulunduğu ve 'Başlıyoruz' yazan pankartı asıldı.

Kısa bir süre sonra CHP lideri Kılıçdaroğlu Genel Merkez'deydi. Kılıçdaroğlu, kürsüye '13. Cumhurbaşkanı' olarak çağrıldı. Kürsüye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da çıktı. İYİ Parti lideri Meral Akşener'in masaya dönüş şartı olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ise burada duyurulmuş oldu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından önce 6 Şubat'ta yaşanan ve 11 ili etkileyen büyük deprem için saygı duruşunda bulunuldu. Binlerin dolduğu alanda çıt çıkmıyordu.

Kılıçdaroğlu artık yurttaşlara hitap ediyordu. Etkili bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu'nun sözleri, "Aday ben değilim, aday hepimiz. Söylemiştim başlıyoruz diye. Sevgili halkım, eyvallah, başlıyoruz" ifadesiyle sonlandı. Büyük bir alkış aldı.

Konuşmanın sonlanmasıyla birlikte artık yurttaşlar da Genel Merkez'den çıkmaya başlamıştı. Saatlerce yol gelen, saatlerdir orada bekleyen çok sayıda yurttaş yüzünde mutluluk ile geri dönüyordu. Gözleri dolan hatta ağlayan birçok yurttaş gördüm.

Bu koca günün ardından seçime kalan 67 günün çok hızlı ve hareketli geçeceğini anladım.