Ertelenen Kılıçdaroğlu-HDP görüşmesi yapıldı

Son dakika haberi... Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapıldı. Sancar, kararlarını önümüzdeki günlerde duyuracaklarını açıkladı.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP görüşmesi bugün (20 Mart) saat 12.00'de başladı. Kılıçdaroğlu'nu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar karşıladı.

Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanları görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun görüşme sonrası yaptığı açıklamadan önce çıkan başlıklar şöyle:

"Bağımsız tarafsız yargı muhakkak olmalı. hukuk devleti muhakkak olmalı. sosyal devletin muhakkak güçlü şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. temel hak ve özgürlüklerin korunması talep edildi. Çevre ve iklim değişikliği duyarlılığı dile getirildi.

Yerel yönetimler üzerinde duruldu. Yerel yönetimlerin kayyum ugyulanmasının sürdürülmesini asla doğru bulmadığımızı söyledik. Seçimle gelen seçimle gider.

Siyaset artık kavga alanı olmamalı. Tüm dezavantajlı gruplarla ilgili siyaset kurumunun üstüne düşeni yapması lazım. Hayatın her alanında özgürce yaşamalarının yollarının belirlenmesi gerekir.

Yargının siyasetin üzerinde bir sopa olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz.

Depremle ilgili de konuştuk. Acil onarım programın ihtiyaç olduğu genel başkanlar tarafından dile getirildi. Hükümete çağrı yapmak isterim acil onarım programının devreye konulması gerekiyor."

kilicdaroglu-hdp-001.jpg

'Kamuoyunun bizden beklentisini konuştuk'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Sayın Başkanın ifade ettiği konular üzerine istişare ettik. Temel sorunları konuştuk ve bu sorunları neticesinde kamuoyunun bizden beklentilerini konuştuk. Sayın Başkan'a bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz.

Bugün Sayın Başkanı bugün burada ağırlamamızın sebebi Kürt sorununun demokratik çözümünün TBMM çatısı altında çözümünden yana olduğumuzu göstermek istedik.

Türkiye toplumunun bizden beklentileri istişare ettik" dedi.

Önümüzdeki günlerde açıklanacak

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kararlarını 1-2 gün içerisinde kamuoyuna daha detaylı yapacaklarını açıkladı.

kilicdaroglu-hdp3.jpg

halktv.com.tr yazarı Fikret Bila, görüşmeyi değerlendirdi

Halktv.com.tr yazarı Fikret Bila, Ekrem Açıkel'in sunduğu Haber Masası programına telefonla bağlanarak Kılıçdaroğlu-HDP görüşmesine dair değerlendirmede bulundu.

"İlk izlenimim görüşmelerin olumlu geçtiği yönünde" diye konuşan Fikret Bila, şu ifadeleri kullandı:

"Her iki taraf açıklamalarında memnuniyet ifade ettiler. Çok önemli görüşme, seçim sonuçlarını etkileyecek stratejik görüşmeydi. Birkaç gün sonra HDP'nin Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekleyeceğini açıklayabilir. Burada stratejik konu Kürt meselesiydi. Bu konuda bir sorun çıkmayacağını söylemiştim. Kürt sorunun çözüm yerinin Meclis olduğu vurgusu yapılıyordu.

HDP seçiminin tavrı seçimin sonucu belirleyecek kadar önemli. HDP'nin Kılıçdaroğlu'nu desteklemesi için gerekli koşulların oluştuğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz."

Ne olmuştu?

Kemal Kılıçdaroğlu geçen günlerde HDP ile bir araya gelecekti. Ancak görüşmenin ileri bir tarihe ertelendiği duyurulmuştu. 'HDP ile Kılıçdaroğlu arasında bir kriz mi oluştu?' soruları akıllara gelirken HDP, eş başkanlarının sel ve deprem bölgesinde olduğu gerekçesiyle ziyareti erteleme talebinin kendilerinden gittiğini açıklamıştı.

HDP tarafından cuma günü yapılan açıklamada "Sel felaketi nedeniyle eş başkanlarımız sahada, erteleme talebi bizden gitti. Program yeniden netleştiğinde bilgilendirme yapılacak" denilmişti.

Etiketler :