Kamuda 'AKP' paniği! Erdoğan kaybederse 711 yönetici gidecek

Kamuda 'AKP' paniği! Erdoğan kaybederse 711 yönetici gidecek
Siyasetteki hareketlilik kamu görevlilerini de yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanının değişmesi halinde Devletin üst düzey görevlerinde bulunan 711 bürokratın görevden alınması bekleniyor.

Prof. Dr. Murat Sezginer'in Sözcü'den Saygı Öztürk'e verdiği bilgilere göre; ''Cumhurbaşkanının görev süresi bittiğinde, süreli olarak atananlar dışındaki 711 üst kademe kamu yöneticisinin görevi sona ermektedir. Bir siyasi partinin genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı, seçimi kaybettiğinde, valiler, büyükelçiler, genel müdürler dâhil tüm üst düzey kamu yöneticilerinin görevi bitiyor, devlette yönetici kalmıyor. Böylece siyaset dışı olması gereken idare ve kamu personeli doğrudan siyasetle ilişkilendirilmiştir'' dedi.


İl İdaresi Kanunu'nun da değiştirildiğine dikkat çeken Sezginer; ''valilerin devleti ve hükümeti temsil edeceğine ilişkin hüküm değiştirilerek, valilerin sadece, aynı zamanda bir siyasi parti genel başkanı da olan, Cumhurbaşkanının temsilcisi olacağı belirtilmiştir. Devlet-Hükümet ayırımı mevzuattan çıkarılmıştır'' ifadelerini kullandı.

Etiketler :