Kaftancığlu’na ‘Erdoğan’a hakaret’ gerekçesiyle dört yıl hapis talebi

Kaftancığlu’na ‘Erdoğan’a hakaret’ gerekçesiyle dört yıl hapis talebi
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hazırlanan iddianamede dört sekiz ay hapis cezası istendi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları, CHP’nin 12 Ağustos 2022’de İstanbul Planlama Ajansı’nın Florya’daki merkezinde düzenlediği Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı'nda söylediği “Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz” sözleri nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Erdoğan’ın avukatları, “Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz” sözleri nedeniyle Kaftancıoğlu hakkında İstanbul Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Kaftancıoğlu’nun sözleri hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Savcılık, Kaftancıoğlu hakkında, ‘cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçundan bir yıl iki aydan dört yıl sekiz aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Hazırlanan iddianame, asliye ceza mahkemesine gönderildi. Mahkeme iddianameyi kabul ettiği takdirde duruşma tarihi verilecek ve Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkacak.