Kadın ve çocukları şiddetten koruma yasası siyasetin pazarlık konusu..

Kadın ve çocukları şiddetten koruma yasası siyasetin pazarlık konusu..
Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) cumhur ittifakına katılmak için şart koştuğu kadına karşı şiddetle mücadeleyi önceleyen kanunun kaldırılmasına ilişkin AKP’den çelişkili açıklamalar geldi.

Yeniden Refah Partisi’nden ‘İttifaka girmemiz karşılığında o yasanın kaldırılması şartımızı iktidar kabul etti’ açıklaması geldi. Her gün bir cinayetin yaşandığı Türkiye’de kadını koruyan yasanın seçim öncesi ‘aldım verdim’le gündeme gelmesi infial yarattı. Kamuoyunda ortak tavır oluştu: Kadınların hayatı oy hesaplarına alet edilemez.

Cumhur İttifakı’na katılmak için temaslarını sürdüren Yeniden Refah Partisi’nin 6284 sayılı Kanun’un kaldırılması ya da revize talebi kamuoyuna yansıdı. Aile Bakanı’nın ardından AK Partili kadın milletvekilleri de ‘geri adım yok’ mesajı verdi.

BİNALİ YILDIRIM ANLAYŞTIKLARINI YALANLADI

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Cumhur İttifakı'na katılmak için 6284 sayılı kanununun kaldırılması talepleri kabul edildiği belirtilen Yeniden Refah Partisi'ni yalanladı. Yıldırım, "Biz sadece bir nezaket ziyareti yaptık. Düşüncemizi paylaştık. Onlar da bu düşünceyi kurullarında değerlendirip bize bu hafta içinde cevap verecekler. Detayları konuşmadık" dedi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise "6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez" dedi.