İYİ Parti’nin oy oranı kaç? Üç ayrı anket firmasının sonuçları yayınlandı

İYİ Parti’nin oy oranı kaç? Üç ayrı  anket firmasının sonuçları yayınlandı
14 Mayıs 2023 milletvekili genel seçiminde partiler sandalye sayılarını arttırabilmek için kampanyalarına başladı. Millet İttifakı'nın ikinci büyük partisi konumunda olan İYİ Parti'nin nasıl bir oy oranına ulaşacağıysa merak ediliyor. Aksoy Araştırma'nın açıkladığı son ankette ise İYİ Parti'nin oy oranın yüzde 12 bandına kadar çıktığı görüldü.

Altı partinin oluşturduğu Millet İttifakı güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmeyi vaat ettiği için partilerin çıkaracakları milletvekili sayısı oldukça önemli.

Millet İttifakı'nın sistem değişikliğini referanduma taşıyabilmesi için en az 360 milletvekili kazanmak durumunda. İttifakın ikinci büyük partisi olan Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti’nin alacağı oy sandalye dağılımında büyük öneme sahip. Peki İYİ Parti'nin oyu son aylarda nasıl değişti? Son anketlerde İYİ Parti’nin oyu kaç?

Euronews'te yer alan habere göre; İYİ Parti lideri Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı adaylığı müzakerelerinde Altılı Masada yaşadığı ihtilaf aşıldı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı oldu. Peki, bu krizden sonra İYİ Parti’nin oylarında bir değişiklik oldu mu?

3 anket şirketinin sonuçları

Son anketi Aksoy Araştırma açıkladı. Aksoy’un 8 Mart’ta gerçekleştirdiği ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra İYİ Parti yüzde 12 oy alıyor. PİAR’ın 10 Mart’ta açıkladığı ankette İYİ Parti’nin oyu yüzde 8,3 çıktı. ALF’nin 6-7 Mart’ta gerçekleştirdiği ankette ise İYİ Parti yüzde 8,9 oy almıştı.