İyi Partili Kavuncu: 'Müsaade etmeyeceğiz, protesto edeceğiz'

İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına katıldı. Kavuncu Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi üzerine sosyal medyada yazılanlara tepki gösterdi.

İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu bugün İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına katıldı. İsmail Küçükkaya, yayını “Her türlü terbiyesizliğe hayır diyoruz. Parti meselesi değil nezaket arıyoruz, incelik arıyoruz” diyerek açtı. Küçükkaya, dün gerçekleşen Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi üzerine; Ak Parti Tuzla Belediye Meclis Üyesi’nin sosyal medya üzerinde yazdığı cümleyi ve kişinin kim olduğunu Kavuncu’ya sordu. Kavuncu şunları söyledi:

‘Buna müsaade etmeyeceğiz bundan sonra dişe diş göze göz’

“Bu kişi Ak Parti Tuzla Belediye Meclis Üyesi. Biz bunları maalesef geçtiğimiz yirmi yılda çok yaşadık ama genelde ben fazla vakit ayırmazdım bunlar terbiyesizlik derdim. Seviyeye inmeye muhatap olmaya gerek yok derdim ama bir şey fark ettim arsızlaşılıyor. Bu normalleşiyor ve cesaretle dozu gittikçe artacak şekilde insanların haysiyetlerine onuruna dil uzatılacak hale geliyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Bundan sonra tırnak içinde söylüyorum demokratik haklarımızı kullanma hukuk çerçevesinde kalma anlamında söylüyorum ama ‘Dişe diş göze göz’. Bu lafı söyledim ondan sonra “özür diledim” yok öyle. Bugün saat 12’de Tuzla’da belediye başkanlığı binası önünde binlerce arkadaşımızla birlikte belediye başkanlığı önünde bu yapılan ahlaksızlığı hep beraber kınayacağız. Dün gece ben bir tweet attım çok hızlı bir şekilde organize olduk. Sonra Canan Kaftancıoğlu aradı ‘Biz de orada olmak istiyoruz’ dedi, ‘Tabii’ dedim. Bugün muhtemelen iki parti belki diğer partilerde iştirak ederler bunu en şiddetli sesle kınayacağız ve protesto edeceğiz.”

İsmail Küçükkaya “Bu kişiden özür geldi mi?” sorusunu yönelttiğinde Kavuncu şu cevabı verdi:

“Bir özür mektubu yayınlandı ama bunlar bitmiyor bununla olmuyor. Biz bununla ilgili hukuki süreçte başlatacağız. Bu tek değil aynı şahıs tarafından geçmişte atılmış çok çirkin tweetler var. Biz onun için kalabalık bir şekilde bunu protesto edeceğiz. Biz siyaseti temsil ediyoruz. Siyasette nezaket dili hakim olsun istiyoruz. Çünkü bize liderlik eden genel başkanımızın öyle bir tarzı ve üslubu var. Utanırız.”

Konuşmalarına devam eden Kavuncu EYT meselesi üzerine de konuştu.

‘Ortadaki haksızlık görüldü, seçim yaklaştı ve ortaya bu netice çıktı’

"Sevindirici bir haber çünkü yıllardır verilen bir mücadele var. Mücadelenin içerisinde önde gelenlerden birisi bizim Samsun Milletvekilimiz Erhan Usta. Daha önce MHP’de iken oradan ihraç edilme sebeplerinin ana nedeni EYT’lilerle ilgili göstermiş olduğu çaba. Biz mecliste genel başkanımızın talimatlarıyla EYT’lilerin haklarının teslim edilmesi için bir önerge vermiştik. AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti. Şimdi demek ki oradaki haksızlık görüldü ve seçim yaklaştı. Bütün bunlar yan yana geldiğinde iki buçuk milyon netice ortaya çıktı. Hayırlı uğurlu olsun. Biz vatandaş memnun olursa memnun oluruz. Ancak ufacık bir parantez açayım. Dikkat edilmesi gereken bir şey de şu sanırım 15 milyona ulaşan bir emekli sayımız var, 27 milyon’da geçen sene verilen sosyal yardımlar var. Buna karşılık sigortalı çalışan sayımız 22-23 milyon civarında. Bu çok dengeli bir görüntü değil. Bu hakkın teslim edilmiş olması güzel fakat bundan sonraki dönemde iktidara gelecek bizler, bu dengeleri gözeterek gelecek nesillere çok fazla yük yüklemeyecek, kalıcı ve istikrarlı bir ekonomi politikasını oturtmak zorundayız. Hayırlı uğurlu olsun vatandaşlarımızla beraber bizler de çok mutlu olduk.

‘Emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkmasını istiyoruz’

EYT’lilerin haklarının teslimiyle beraber emekli maaşlarının da asgari ücret seviyesinde olması bizim sürekli talep ettiğimiz, gündeme getirdiğimiz bir konu. Biz istiyoruz ki; bu tür talepler seçimde kullanılacak bir unsur haline gelmesin. Düzenli disiplinli, mali disiplinin bozulmayacağı sürekli zikzaklı grafik çizen bir politikamız olmasın. İnşallah onu da sağlayacağız."

Konuşmalarına devam eden Kavuncu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’una dair gelişmeleri de yorumladı.

‘Birliktelik zafer getirdi, bundan korkuyorlar’

"Burada açıkça yargının siyasete müdahalesini görüyoruz. Ben bütün mahkemelere katıldım. İlk atanan hakimi de gördüm. İkinci mahkemeden sonra o hakimin yerinden alındığını yerine başka bir hakim atandığına şahit oldum. Sonrasında o hakimin AKP yöneticileriyle ilçe teşkilatlarıyla boy boy fotoğraflarını gördük ve süreci yakından takip ettik. Dün de mesela çok hızlı bir şekilde gerekçeli karar açıklandı yani gerekçeli kararın bu kadar hızlı açıklandığı çok nadir görülmüştür. Demek ki bir süratlendirme var. Bu ne anlama geliyor? Bugün altılı masaya dönmüş millet ittifakının aslında yapmak istediği Türkiye'yi aydınlığa huzura kavuşturmak. Bu başarılı oldu bugünkü altılı masanın aslında temelindeki en büyük motivasyon 2019'da yapılan Millet İttifakı'dır. Ben hep şunu söyledim 31 Mart 2019 Türk siyasi tarihinde on yıllarca konuşulacak etkisi olacak bir seçimdi. Akabinde de tekrarlandı. 11 büyük şehir kazanıldı İstanbul’da kazanılmış seçim iptal edildi. Aslında bugün Ekrem İmamoğlu’na yapılanlarla ilgili ilk sinyalleri biz 31 Mart 2019 seçiminin iptal edildiği gün gördük. 'Bunu kabullenmeyecekler' dedik. En çok korkulan alan şu; birliktelik başarı ve zafer getirdi. Milletin susadığı ihtiyaç duyduğu, içindeki umudun uyandığı bir birliktelik oldu. Onu yıpratmaya çalışıyorlar. Ekrem İmamoğlu üzerinden bunu yapmaya çalışıyorlar. Kimisi 'Seçim öncesi İstanbul’un kaynaklarına çöreklenmek istiyorlar' diyor. Ben ona çok katılmıyorum. Tamamen psikolojik. Orayı liğme liğme ederek birlikteliği bozma hedefi var. Burası da belirlenmiş hedef. Gerekçeli karara bakıyorsunuz, ahmak kelimesinin bir örneği yok. Üzüldüğüm nokta şu 49 yaşındayım ben içişleri bakanları hep şöyle olurdu; ağır, en az konuşan, çok gerektiği zaman konuşandı. Ayda 1 kere konuşurdu ya da yılda 5 kere konuşurdu. Ağır, az ve net konuşurdu. Çünkü o kadar kritik bir görevdeydi. Yani o fiziki karizmadan bahsetmiyorum. Üslup, tavır yaklaşım…

‘İBB’ye Kayyum Atanabilir’

Ekrem İmamoğlu’nu belediyen alıp kayyum atama ihtimalleri çok yüksek. Özür dilerim kimseyi umutsuzluğa sevk etmek istemem ama olmaz dediklerimiz oldu. Bu mahkemenin böyle sonuçlanacağına da ihtimal vermezdim o da oldu. Görünen o ki süreç hızlandırılıyor. Bir de dün oradaydım ben saçma sapan bir terör konusunu getirdiler. Neymiş belediyeye terör örgütü mensupları sokulmuş. Ekrem İmamoğlu, bu ülkenin bayrağına, birliğine, bütünlüğüne aşık bir insandır böyle bir şeye müsaade etmesi mümkün değil. İmamoğlu dün hukuki olarak da çok haklı sorular sordu. 31 Mart seçimlerinin iptal edildiği o bir buçuk iki aylık dönem için İstanbul Valisi Yerlikaya’ya da aynı soruları sorun dedi. Çünkü bu işe alınanlarla ilgili gerekli tahkikatın yapılıp yapılmadığı onlar için de geçerli. Sayın İçişleri bakanının olağanüstü hal durumundan elde ettiği bir yetki var. 2022 Temmuz ayı sonuna kadar terörle alakalı gördüğü herhangi bir kişiyi belediyelerden aynen alabiliyor. Neden kullanmadı bu hakkı o zaman?. Dolayısıyla panik halinde, ne yaptığını bilmeyen bir irade maalesef bunu da yapabilir.”

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :