İYİ Parti'den Erdoğan’a ‘3 çocuk’ desteği, DEM Partili vekile tepki çeken sözler: 'Kadın madın üzerine konuşulacak konu değil'

İYİ Parti'den Erdoğan’a ‘3 çocuk’ desteği, DEM Partili vekile tepki çeken sözler: 'Kadın madın üzerine konuşulacak konu değil'
TBMM kürsüsünde “Sayın Erdoğan’ın ‘en az üç çocuk’ söylemini doğru buluyorum” diyen İYİ Partili Erhan Usta, “Kadınların bedenleri kadınlara aittir. Kaç çocuk yapıp yapmayacaklarına kadınlar karar verir” diyen DEM Partili Gülistan Kılıç Koçyiğit’e “Bu cinsiyetçilik kadın madın üzerine konuşulacak bir konu değil” şeklinde tepki çekecek sözler söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda Saadet Partisinin “özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler”, İYİ Partinin “göçmen nüfus artışı”, DEM Partinin “Mahalli İdareler Seçimi” ve CHP’nin “Gazeteciler” ile ilgili grup önerileri görüşüldü.

Partisinin grup önerisi adına söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, son 23 yılda ortalama nüfus artış hızının yüzde 1’e düştüğünü söyleyerek, “Türkiye’deki Türk vatandaşlarında durum böyleyken Suriyeli göçmenlerde hem doğurganlık hızının hem doğum sayısının çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu konu, Suriyeli sığınmacı meselesi olmasa bile Türkiye’nin ciddi bir sorunudur. Çünkü nüfusun korunabilmesi için ortalama doğurganlık hızının 2,1 olması lazım ama Türkiye’de bu oran 1,62. Bu nüfus aşağı doğru gidecek.” ifadelerini kullandı.

Usta sözlerinin devamında, “Sayın Erdoğan’ın bir tane söylemini beğeniyorum ve doğru buluyorum. O da üç çocuk meselesi. Ama içi boş, teşvik yok. Bunun altının doldurulması lazım” diye konuştu.

DEM PARTİLİ KOÇYİĞİT: “KAÇ ÇOCUK YAPIP YAPMAYACAĞINA KADINLAR KARAR VERİR”

İYİ Partililerin konuyla ilgili konuşmalarının ardından söz alan DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise şunları söyledi:
“Bu önerge üzerine genelde erkeklerin yaptığı konuşmalara ilişkin bir şey söylemek istiyorum. Bu nüfusu arttıralım, gençleştirelim meselesinin erkek egemen anlayışın yansıması olduğunun altını çizmek gerekiyor. Burada ‘3 çocuk mevzusunu meşrulaştıran tutumları ve açıklamaları da bir kadın olarak kabul etmediğimizi ifade etmek istiyoruz grubumuzdaki kadınlar olarak. En nihayetinde kadınların bedenleri kadınlara aittir. Kaç çocuk yapıp yapmayacaklarına kadınlar karar verir. Bu askeri stratejilerle söylenmiş her bir cümlenin kadın karşıtı politikaları derinleştirdiğini ve kadınları özne olmaktan, kendi bedenleri hakkında karar veren bireyler olmaktan çıkardığının altını çizmek istiyorum.”

“KADIN MADIN KONUSU DEĞİL”

Kılıç Koçyiğit’in sözlerine ise Erhan Usta’nın yanıtı şöyle oldu:
“Bu gerçekten siyasi bir mesele olmadığını zaten ifade ettik. Türkiye’nin ciddi bir sorunudur. Tabi bu sorun biraz Suriyeli göçmeler üzerinden konuşuldu, bizim meramımız o değildi. Türkiye’de nüfus artışı ve doğurganlık düşüyor. Bu cinsiyetçilik kadın madın üzerine konuşulacak bir konu değil. Fransa 1.80 doğurganlık hızı, ABD 1.80, israil 3, Türkiye 1.62. Nereye gidecek bu ülke? Bu düşünülmesi gereken bir şey.”

Usta’nın konuşmasının üzerine DEM Parti sıralarından sesler yükseldi.