İçişleri'nden 14 Mayıs açıklaması: Güvenlik kamerası vurgusu

İzmir'de 9 ilin valisi ile seçim bölge güvenliği toplantısı yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, seçim günü 601 bin 251 personelin görev başında olacağını belirterek, "Güvenlik kameraları ve aydınlatma konusu hassasiyet göstereceğimiz konuların başında gelmektedir" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'un başkanlığında, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri Genel Seçimleri için İzmir'de seçim bölge güvenliği toplantısı yapıldı. Seçim öncesi, günü ve sonrası alınacak tedbirlerin konuşulduğu toplantıya; Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanı Tümgeneral Ferdi Korkmaz, İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak valileri ile 9 ilin kolluk kuvvet amirleri katıldı.

18 yaşından küçüklere sınır

Seçim güvenliğini kampanya/propangada dönemi, oy verme ve oy sayımı güvenliği olarak 3 noktada el aldıklarını belirten Ersoy, sosyal medyadan terör örgütü propagandası ya da provokasyonu yapan kişilere yönelik çalışmaların süreceğini söyledi.

Ersoy, "Kampanya döneminde basına açık ve kapalı toplantılarda güvenlik tedbirlerini alırken, bir üçüncü göz kullanacağız. Tedbirleri dışarıdan izleyecek, kontrol edecek birimler oluşturacağız. Ayrıca seçim kampanyalarında 18 yaşından küçüklerin seçim broşürü, materyali ve afişi dağıtmasına izin vermeyeceğiz. Mahallenin çocuklarının ellerine siyasi parti broşürleri tutuşturup, tanımadıkları kişilerin kapısına yollamak; bir risk içeriyor. Dolayısıyla çocuklarımızı korumak adına uygulamayı böyle yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

601 bin 251 personel görev yapacak

Seçim günü 601 bin 251 personelin görev başında olacağını ifade eden Ersoy, helikopter, dron ve TOMA gibi unsurların olacağını aktardı.

Ersoy, güvenlik kamerası ve aydınlatma vurgusu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (GAMER), jandarma ve emniyet istihbarat birimlerimiz, bütün güvenlik kamera sistemlerimiz ile entegre şekilde bu süreçte yer alacaklar. Özellikle oy kullanılan yerlerde görev alacak personelimize hizmet içi eğitim verilecektir. Ayrıca merkezde ve valiliklerimizde alınan seçim güvenlik tedbirleri hususunda basınımıza sürekli olarak bilgilendirmeler yapılacaktır.

Özellikle üzerinde silah olan kişilerin, seçim günü sandıklarının bulunduğu binalara girişlerine izin verilmeyecektir. Propaganda etkisi olan rozet ve amblem bulunduran kişilerin de sandık mahalline girmelerine, her seçimde olduğu gibi bu seçimde de müsaade edilmeyecektir. Güvenlik kameraları ve aydınlatma konusu hassasiyet göstereceğimiz konuların başında gelmektedir. Mevcut güvenlik kameralarının sağlıklı çalışmasına, sandık kurullarının olduğu, oy torbalarının depolanacağı yerlerin aydınlatılmasına ilişkin tedbirler alınacaktır."

Kaynak:DHA

Etiketler :