İçişleri açıkladı: Göksu için 5 kez işleme koymama kararı verilmiş

İçişleri açıkladı: Göksu için 5 kez işleme koymama kararı verilmiş
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu hakkında, kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ise Göksu’nun yargılanmasına izin vermediği belirtildi. İçişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada 5 defa işleme koymama kararı verildiği belirtilirken soruşturma izni verilen bir dosyanın olup olmadığı söylenmedi.

BirGün'den İsmail Arı imzalı bir haberde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, kamuyu zarara uğrattığı ve görevini kötüye kullandığı belirtilerek hakkında suç duyurusunda bulunulan Esenler Belediye Başkanı AKP’li Tevfik Göksu için soruşturma izni vermediği, suç duyurularının işleme konmamasına karar verdiği gündeme gelmişti.

İçişleri Bakanlığı, sözkonusu habere ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan; Bakanlığımızca 'Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun soruşturulmasına ve yargılanmasına izin verilmediğine' ilişkin haber ve paylaşımlar üzerine açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu hakkında yapılan şikayetler üzerine, İstanbul Valiliğince yaptırılan ön araştırma sonucunda işlem yapılmasını gerektiren bir hususa rastlanmaması üzerine Bakanlığımızca 02/01/2023 tarihinde işleme konulmama kararları verilmiş ve Danıştay’a itiraz yolunun açık olduğu belirtilerek, müştekilerine tebliği için İstanbul Valiliği’ne gönderilmiştir.”

Göksu için hiç soruşturma izni verilmedi mi?

"2019 sonrası döneme ilişkin; AK Partiye mensup belediyeler hakkında, 225 soruşturma izni verilmesi, 361 soruşturma izni verilmemesi kararı verilmişken, CHP’ye mensup belediyeler hakkında, 236 soruşturma izni verilmesi, 359 soruşturma izni verilmemesi kararı verilmiştir" denilen açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi:

“Valilik veya müfettiş görüşü üzerine Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu hakkında 5 dosyada işleme konulmama kararı verilmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında toplam 13 dosyada işleme konulmama kararı verilmiştir.”

Açıklamada, Tevfik Göksu hakkında 5 defa soruşturma izni verilmediği belirtilirken, Göksu için soruşturma izni verilen dosya sayısı ise açıklanmadı. Bu da “Süleyman Soylu, Göksu’nun soruşturulmasına hiç izin vermedi mi?” sorusunu akıllara getirdi.

Etiketler :