HDP'nin seçimlere nasıl gireceği belli oldu

HDP'nin seçimlere nasıl gireceği belli oldu
HDP’nin kapatılma olasılığına karşılık yapacağı hamle kesinleşti. HDP milletvekili adayları Yeşil Sol Parti ile seçime girecek. Gelişmeye dair Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi, kapatılma ihtimali nedeniyle alternatif bir strateji çalışmalarını sürdürüyor.

HDP'nin, Yüksek Seçim Kurulu’nun seçime katılma yeterliliği olan partiler arasında da bulunan Yeşil Sol Parti ile seçime girme süreci hızlandı.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre; uzun süredir gündemde olan HDP'nin seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında katılma alternatifi netleşti.

Yeşil Sol Parti seçim yeterliliğini sağladı

Uzun süredir gündemde yerini koruyan HDP’nin kapatılma davasına karşı Yeşil Sol Parti’den seçime gireceği iddiası Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim yeterliliği olan 36 partiyi açıklaması ile birlikte netleşti.Yeşil Sol Parti, YSK'den seçim yeterliliği alarak seçimlere girmeye hak kazandı.

10 Nisan’da nihai listeler verilecek 11 Nisan’da savunma yapılacak

10 Nisan’da YSK’ye nihai listelerin verileceğine ve HDP'nin sözlü savunmasını 11 Nisan’da yapacağına dikkat çeken HDPliler, partilerinin kapatılması ya da bazı isimlere siyasi yasak kararının önüne geçmek için seçimlere Yeşil Sol Parti’den girecek.

Bu kapsamda HDP, Yeşil Sol Parti’nin görünürlüğünü sağlamak için Nevruz Kutlamala’rında Yeşil Sol Parti’nin amblem ve flamalarını kullanacak.

Yarın açıklanması bekleniyor

HDP'de konuya ilişkin son nokta ise yarın gerçekleştirecek MYK toplantısında koyulacak. Yarın gerçekleşecek olan MYK toplantısı ile birlikte söz konusu kararın resmiyet kazanması bekleniyor.

Demirtaş: Haydi arkadaşlar, elden ele…

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak Yeşil Sol Parti'ye dikkat çekti.

İşte o paylaşım;

Etiketler :