HDP ihraç etti MHP'ye katıldı, MHP ihraç etti AKP'ye katıldı

HDP ihraç etti MHP'ye katıldı, MHP ihraç etti AKP'ye katıldı
Mardin Artuklu'da HDP'den belediye meclis üyesi seçilen ancak daha sonra ihraç edilen Mehmet Carti MHP'ye geçti. Bir süre sonra MHP de Mehmet Carti'yi ihraç etti. Son olarak AKP'ye katılan Carti'nin rozetini Süleyman Soylu taktı.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde 31 Mart 2019'da düzenlenen yerel seçimlerde HDP'den meclis üyesi seçilen ancak Eylül 2020’de HDP’den “ihraç edilenMehmet Carti, daha sonra katıldığı MHP’den de ihraç edildi. Carti, son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı törenle AKP'ye katıldı.

Sabah gazetesinin haberine göre AKP'ye katılan Carti için Artuklu Belediyesi’nde mini bir tören düzenlendi. Törende Carti'nin rozetini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu taktı. Gazetenin haberinde Carti'nin HDP'den istifa ettiği ileri sürülürken MHP'den de ihraç edildiğine dair bir bilgi verilmedi.

Süleyman Soylu'nun tebrik ettiği Mehmet Carti, "HDP'nin Kürtler'i temsil etmediğini gördüm. Ben istifa ettikten sonra onlar parti ile ilişiğimin kesildiğine dair açıklama yaptılar. Ben o zaman çıkıp açıklama yapmadım. Benim meclis üyeliğimden istifa etmem için baskı yaptılar. İstifa etseydim yedekteki HDP'li yerime gelecekti. O gelmesin diye istifa etmedim" dedi.

ekran-alintisi-kopya.png

Ne olmuştu?

HDP, Eylül 2020'de Carti'nın ihraç duyurusunu yapmıştı. Açıklamada Carti’nin seçildiği günden ihraç edildiği güne kadar meclis toplantılarına düzenli katılma konusunda eksik davrandığı, sorumluluğunu yerine getiremediği, kendisi ile görüşülmesine rağmen tutumunda ısrarcı olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, Artuklu’ya bağlı Ortaköy Mahallesi’nde yaşanan DEDAŞ protestoları ile birlikte Carti’nin halkın yanında durup çözüm endeksli bir duruş göstermediği belirtilerek, “Mehmet Carti, olayların başlangıcından itibaren yerelde kalmamış ve işlerini gerekçe göstererek şehir dışında olduğunu belirtmiştir. Tüm bunlara rağmen Mehmet Carti, çözümsüzlüğü dayatan ve partimizi suçlayıcı ifadeler kullanmakta imtina etmemiştir. Mehmet Carti’nin partimizin ilke prensiplerini esas almayan ve halkımızın kendisine verdiği sorumluluğu yerine getirmeyen davranışlarından dolayı partimiz ile olan tüm ilişiği kesilmiştir” denilmişti.

MHP İl Başkanı Ferhan Bozkuş, da Şubat 2022’de sosyal medya hesabından açıklamada bulunarak Carti’nin, "parti tüzüğü ve disiplinine aykırı davranışlarından" dolayı 10 Ağustos 2021’de ihraç edildiğini açıklamıştı.

Etiketler :