Hakan Fidan'ın '3. Dünya Savaşı' Açıklaması Yankı Uyandırdı! Karşı Karşıya Gelecek Ülkeler Belli Oldu

Hakan Fidan'ın '3. Dünya Savaşı' Açıklaması Yankı Uyandırdı! Karşı Karşıya Gelecek Ülkeler Belli Oldu
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın "3. Dünya Savaşı konusunu ciddiye alıyoruz, böyle bir risk var" açıklaması yankı uyandırdı. Emekli istihbarat albayı Coşkun Başbuğ, olası bir 3. Dünya Savaşı çıkma ihtimalinde iki blok olacağını düşündü. İşte Başbuğ'a göre blok olacak ülkeler ve Türkiye'nin konumu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "3. Dünya savaşı konusunu ciddiye alıyoruz, böyle bir risk var" dedi. Bu sözler soru işaretlerine neden olup yankı uyandırdı.

Fidan'ın bu sözlerini emekli istihbarat Albayı ve Güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ değerlendirdi.

hakan-fidan-2.jpg
Hakan Fidan

"İKİ BLOK OLACAK"

Tgrthaber.com'dan Emir Yücel'in haberine göre Başbuğ, olası 3. Dünya Savaşı'nda iki blok olacağını düşündüğünü belirtti. Başbuğ, "Olası bir 3. Dünya savaşı çıkma ihtimalinde iki blok olacağına inanıyorum. Bir kanatta Küba, Kuzey Kore, Vietnam, Rusya, Çin; diğer kanatta ise Amerika, Almanya, İngiltere, Güney Kıbrıs, Yunanistan gibi ülkelerin olacağını düşünüyorum" dedi.

1-2.jpg
Coşkun Başbuğ

TÜRKİYE'NİN KONUMU NE OLACAK?

Olası bir 3. Dünya savaşında Türkiye'nin hangi konumda ya da blokta olacağı merak ediliyor. Başbuğ, bu soruya ise şu yanıtı verdi:

"Dediğimiz gibi savaşın iki kanadı olacaktır. Bu süreçte hiçbir ülke yalnız kalmak istemez ancak, Rusya-Ukrayna savaşında olduğu gibi tansiyonu düşüren ve tarafların aklıselim hareket etmesini sağlayan ülke Türkiye'dir."