Haberler Sıklaşınca, Abdullah Gül'ün Ne İle Meşgul Olduğunu Yazdılar!

Haberler Sıklaşınca, Abdullah Gül'ün Ne İle Meşgul Olduğunu Yazdılar!
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeniden siyasete döneceği iddiaları gündemde. Gazeteci Fehmi Koru, bu haberleri değerlendirdi. Gül’ün nelerle meşgul olduğunu anlattı.

Gazeteci Fehmi Koru, köşesinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeniden siyasete döneceği iddialarına değindi. Koru, bu iddiaların yılda birkaç kez tekrarlandığını ve her seferinde birkaç küçük ayrıntı değiştirilerek aynı haberin ısıtıldığını vurguladı. Koru, son olarak Deva, Gelecek ve Saadet Partisi'nin birleştirilip başına Gül’ün geçeceği yönündeki iddiaları komik bulduğunu belirtti.

YALAN HABERLERİN PEŞİNDELER

Fehmi Koru, "Sanıyorum, yaşı ilerlese bile eski koltuklarının özlemiyle yanıp tutuşan başka politikacılara bakarak, ‘Neden Gül de öyle olmasın?’ diye düşünülmüştür," dedi. Üç ayrı dostundan bu tür haberlerin örneklerini aldığını ve değişik yerlerde çıkan bu tür haberlere inanmaya hazır olanlar olduğunu söyledi. Koru, "‘Gül parti kuruyor’ türü bir yazı bugün bile bir yerlerde gözünüze çarpabilir," dedi.

YALANLAMALAR FAYDA ETMİYOR

Koru, Gül’ün ofisinin son beş yıl içerisinde birkaç kez bu tür haberleri yalanladığını, ancak yalanlamaların bir yararı olmadığını söyledi. Abdullah Gül’ün, hakkında çıkan bu tür yalan haberlere tepki vermeye vakti olmadığını aktardı.

YOĞUN BİR TAKVİM

Abdullah Gül’ün, Cumhurbaşkanlığı sonrası dönemde siyaset öncesinde akademisyen olarak ve uluslararası finans kuruluşu İslam Kalkınma Bankası’nda çalışarak edindiği deneyimleri paylaşmakla meşgul olduğunu belirtti. Koru, Gül’ün adını taşıyan üniversiteyle yakından ilgilendiğini, başarılı öğrencileri ve iyi hocaları çekmekte etkili olduğunu vurguladı.

ULUSLARARASI TEMASLAR

Fehmi Koru, Abdullah Gül’ün yerli-yabancı önemli kişilerle temaslarını sürdürdüğünü ve çeşitli etkinliklerde konuşmacı olarak yer aldığını belirtti. Son iki ay içerisinde Mısır ve Özbekistan’a gittiğini, bu ülkelerde en üst düzeyde karşılandığını söyledi. Ayrıca, Gül’ün ‘Project Syndicate’ adlı uluslararası bir ajans için yazılar kaleme aldığını ve son yazısının geçtiğimiz hafta yayımlandığını aktardı.

GELECEĞE DAİR TESPİTLER

Koru, Gül’ün son yazısında Müslüman dünyadaki demokratik standartların kötüleşmesi, hukukun üstünlüğünde gerileme, ifade özgürlüğü kısıtlamaları, ekonomik eşitsizlikler ve güvenlik boşlukları gibi zorluklara değindiğini belirtti. Gül, "Bu sorunların üstesinden gelmek için hükümetlerin güven ve kamu refahı iklimi inşa etmeleri gerekmektedir," dedi. Eğitim sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Gül, "Demokrasi ve kalkınma için gerekli değerleri ve kurumları benimsemek, düzensiz göç sorununa en umut verici çözümdür," ifadelerini kullandı.

Fehmi Koru, Gül’ün bu görüşlerini sadece yabancılara değil, kendisiyle görüşen siyasilere de aktardığını belirtti. Bazı siyasilerin ağızlarından çıkan farklı ifadelerin kaynağının Gül olduğunu anlamanın zor olmadığını söyledi. Koru, "Partilerle ilgilenmek için vakit kalıyor mudur 11. Cumhurbaşkanı Gül’e, ne dersiniz?" diye sordu.