Gezi Tutuklusu Kahraman'dan Erdoğan'a 'Deprem' Yanıtı

Gezi Tutuklusu Kahraman'dan Erdoğan'a 'Deprem' Yanıtı
Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılması nedeniyle Silivri Cezaevi'nde bulunan Tayfun Kahraman, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Avrupa ve Anadolu Yakası’nda 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz" sözlerine yanıt verdi.

Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılması nedeniyle Silivri Cezaevi'nde bulunan Tayfun Kahraman, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Avrupa ve Anadolu Yakası’nda 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz" sözlerine, "İktidar giderayak kentsel dönüşüm adı altında yandaş müteahhitlere yeni rant alanları MÜJDELİYOR" sözleriyle yanıt verdi.

Gezi tutuklusu şehir plancısı Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İstanbul’da acilen dönüştürmemiz gereken 1,5 milyon riskli konut var. Bunun için İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakası’nda 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz” paylaşımına beş maddelik yanıt verdi.

Kişisel Twitter hesabından paylaşımda bulunan, Kahraman şunları söyledi:

"1999’dan beri rant alanları açmak dışında hiçbir şey yapmadı"

"Cumhurbaşkanı’nın bu MÜJDESİ yeni değil!Sistematik rant siyaseti İstanbul’un 2 yakasına 2 yeni şehir vaadini 2011’den beri kullanıyor!Evet, İstanbul’da olası bir depremde hasar alacak milyonlarca konut var ve iktidar 1999’dan beri rant alanları açmak dışında hiçbir şey yapmadı!"

"Bu MÜJDE yeni olmadığı gibi, bir kentsel dönüşüm projesi de değil! 2019 tarihli 5.9 İstanbul Depremi sonrası her yıl 100 bin konut yapacaklarını söylediler! Yapılmadı! Zaten yeni rant alanlarında ilave nüfus çekecek uydu kentler yaparak mevcut riskli yapılara çare üretilemez!"

"Seçim malzemesi palavraları bırakıp ÇÖZÜME odaklanmalıyız! İktidar giderayak kentsel dönüşüm adı altında yandaş müteahhitlere yeni rant alanları MÜJDELİYOR!İstanbullular ise afet odaklı dönüşümü, mevcut konutlarının depreme dayanıklı hale getirilmesini, GÜVENLİ YAŞAMI bekliyor!"

"Ranta yönelik bir gayrimenkul geliştirme projesi peşinde!"

"Günleri sayılı iktidar boş konut stokunu değerlendirerek, fiyat ve kiraları düzenleyerek, riskli yapıları güçlendirerek, gerekiyorsa yerinde yeniden yaparak konut sorununa gerçek bir çözüm üretmek değil seçim telaşıyla ranta yönelik bir gayrimenkul geliştirme projesi peşinde!"

"Bu boş vaatlere rağmen halk gerçek çözümün farkında! İstanbul ve Türkiye’nin asıl ihtiyacı mevcut yapıların afete karşı güçlendirilerek veya ilave nüfus getirmeden yerinde yeniden yapılarak herkesin güvenli konut hakkına kavuşması! #AzKaldı İstanbul’a bahar gelecek #SanaSöz!"

Etiketler :