Eski Eskişehir Belediye Başkanı İle 4 Sanık Hakkında İddianame Hazırlandı

Eski Eskişehir Belediye Başkanı İle 4 Sanık Hakkında İddianame Hazırlandı
Eski Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e "güveni kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezası talep edildi.

Eski Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile 4 kişi hakkında, "yöneticilik yaptıkları vakıf ve şirketler üzerinden güveni kötüyü kullanarak usulsüzlük" yaptıkları iddialara ilişkin yeni gelişme yaşandı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca Yılmaz Büyükerşen ile onun yönetici pozisyonunda bulunduğu vakıf ve şirketlerin yönetici ya da üyeleri olan akademisyenler Ahmet D, Erol Nezih O, Yavuz T. ve üniversite yetkilisi Çetin K'ye "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" ve "haksız mal edinme" suçlarından ceza talep edilen iddianame, Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilerek dava açıldı.

20 VAKIF ŞİRKETİ KURULDU

Devlet Denetleme Kurulu'nun raporu, Büyükerşen'in rektörlüğünü de yaptığı Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurduğu Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfının (ESBAV) vakıf senedinde başkan olarak kendi ismini süreklilik arz edecek şekilde geçirdiği, aynı süreçte yaklaşık 20 vakıf şirketi kurulduğu ve bunlardan 3'ünün faal olmalarına rağmen en son 2020 yılında Anadolu Üniversitesi vakıflarına ait hisselerin satılması suretiyle üniversitenin bu şirketlerle bağının kopartıldığı bildirildi.

MAL BEYANLARINDA UYUMSUZLUK BULUNDU

Yılmaz Büyükerşen ile Ahmet D'nin tüm mal varlıklarında yapılan incelemede, mal beyanlarıyla uyumsuzluklar olduğu, Büyükerşen'in 2016'dan bu yana vakfa ait şirketlerde hisselere sahip olmasına rağmen 2012-2020 dönemlerinde herhangi bir beyanda bulunmadığının tespit edildiği belirtilen iddianamede, Büyükerşen hakkında "Yıllar içerisinde mal varlığındaki artış ve banka parasal hareketlerinin dikkat çekici olduğu değerlendirilmiştir" ifadesi kullanıldı.

1 YILDAN 7 YILA KADAR HAPİS

İddianamede, Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet D'nin "güveni kötüye kullanma" suçundan ayrı ayrı 2 kez olmak üzere 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezası, "haksız mal edinme"den 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 milyon liradan 10 milyon liraya kadar ağır para cezası, Büyükerşen'in damadı da olan Yavuz T. ile Erol Nezih O. ve Çetin K. hakkında ise "güveni kötüye kullanma"dan 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezası talep edildi.

Haksız edinilen malların zorla alımına karar verilmesinin istendiği iddianamede, haksız edinilen değere eşit bedelinin Hazine'ye ödenmesi talebinde de bulunuldu.

İddianamedeki ifadelerinde haklarındaki suçlamaları reddeden 5 sanık, Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Kaynak:AA