Ermenek'teki iş cinayetinden tutuklanan Abdullah Özbey AKP'den aday adayı oldu

Ermenek'teki iş cinayetinden tutuklanan Abdullah Özbey AKP'den aday adayı oldu
Ermenek'te 18 işçinin yaşamını yitirdiği madenin işletme sahibi Abdullah Özbey, AKP'den aday adayı oldu

Ermenek'te 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen Cenne Linyit Kömür İşletmeleri sahibi Abdullah Özbey, AKP'den aday adayı oldu.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde 2014 yılının Ekim ayında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili bir süre tutuklu yargılanan ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmeleri sahibi Abdullah Özbey, AKP'den Konya milletvekili aday adayı oldu.

İş cinayetinde Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi müdürü ve hissedarı olan Abdullah Özbey, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçuyla yargılanarak hapis cezası aldı.

5 yıl tutuklu kalan ve sonrasında tahliye edilen Özbey, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada AKP'den Konya Milletvekili aday adayı olduğunu duyurdu.

Sözcü'deki habere göre milletvekili aday adaylığına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Abdullah Özbey, “Haydi Bismillah… Büyük ve güçlü Türkiye yolunda 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde AK Partimiz'den Konya Milletvekili Aday Adaylığım hayırlı olsun inşallah. Türkiye'nin yüzyılında Konya'mızdan bu kutlu yolda, bu kutlu davamızda tüm ülkemize hayır getirecek işlerimizde milletimize hizmetkâr olmak niyetiyle Allah yolumuzu açık eylesin” dedi.

Özbey, Ermenek maden faciasında ihmali bulunanlar arasındaydı ve 19 yıl üç ay hapis cezası almıştı. Diken’e konuşan avukatlar, Özbey’in bu süreçte yeniden yargılanarak serbest kalmış olabileceğini söyledi.