Erdoğan’ın Cebindeki Üç Senaryo! Çok Konuşulacak Özal ve ANAP Örneği

Erdoğan’ın Cebindeki Üç Senaryo! Çok Konuşulacak Özal ve ANAP Örneği
Gazeteci Murat Yetkin "Turgut Özal, kurup iktidar yaptığı Anavatan Partisinin (ANAP) artık kendi yenilikçi olmaktan çıkıp halktan kopuk statükocu kimliğin temsilcisi olmaya başladığını, kendi taşıdığı yükün altında çökme belirtileri gösteren “kritik kütleye” ulaştığını görüyordu" diye yazdı ve ekledi: Erdoğan’ın henüz bu saptamayı yaptığını sanmıyorum!

Gazeteci Murat Yetkin, kendi internet sitesi Yetkin Report'taki yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Mart yenilgisinin ardından önündeki seçenekleri yazdı.

Yetkin, ilginç saptamalarda bulundu "Erdoğan’ın önündeki 31 Mart yenilgisi ardından AK Parti muhasebesi seçenekleri hiç bir şey olmamış gibi davranmaktan “yenisine bakmaya” dek uzanıyor" diyerek Özal örneğini verdi.

Erdoğan'ın seçim yenilgisinin ardından AKP içinde ve Kabine'de yapacağı söylenen değişimi zamana yayma planının stratejik bir karar olduğunu ancak hesaplaşmanın sancılarını azaltmayacağını savunan Yetkin, Cumhurbaşkanı'nın önünde 3 senaryo olduğunu yazdı.

turgut-ozal.jpg

Yetkin, "Erdoğan’ın ikilemi aslında AK Parti’yle devam edip etmemektir" dedi ve üç senaryoyu şöyle sıraladı:

1- CHP lideri Özgür Özel’in diyalog önerisiyle başlayan “siyasette yumuşama”, ya da “normalleşme” çizgisini sözde bırakmadan sahiplenmek,

2- MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de desteğiyle şimdiye dek izlediği güç politikalarını belki kozmetik tavizlerle sürdürmek,

3- 31 Mart muhasebesi için kazandığı zamanı, Ağustos-Eylül’e dek ekonomide umulan düzelmeler, belki dış politika-güvenlik konularıyla perdeleyip AK Parti dönüşümü değil, yenilgiyi unutturmak için kullanmak.