Erdoğan'ın Asabiyetinin Şifreleri! Neden Küplere Bindi? Yanındaki AKP'lilerin Yüz İfadesine Dikkat

Gazeteci Murat Yetkin kendi sitesi Yetkin Report'ta yayınlanan yazısında, Erdoğan'ın gazeteciye "Rüya kendine gel" çıkışını yorumları. Yeniden Refah'la sonuçsuz kalan pazarlıkların üstüne gelen "Kürsüde sirk cambazları dediniz" sözü üzerine Erdoğan'ın sinirlendiğini anlatan Yetkin, Karamollaoğlu'nun "Erdoğan, Erbakan'ı hapse attırmak istiyordu" çıkışının da tuz biber ektiğini anlattı.

Gazeteci Murat Yetkin kendi internet sitesinde yazdığı yazıda Erdoğan'ın dün A Haber muhabirine "Rüya kendine gel" çıkışını yorumladı.

"Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Tayyip Erdoğan, Yeniden Refah konusundaki asabiyetini, kendisine soru soran gazeteciden çıkardı" diyen Yetkin, "Erdoğan, Akkuş’un sorusunu şaka yollu azarla yanıtlarken yanında bulunan AK Parti yetkililerinin yüz ifadeleri dikkat çekiciydi" dedi.

Yetkin'in yazısının ilgili bölümleri şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 26 Şubat’ta 70 yaşına erdiği gün AK Parti il seçim başkanlarıyla toplanmıştı. Çıkışında A Haber muhabiri Rüya Akkuş, yeniden Refah Partisinin durumunu sordu.
Erdoğan, az önceki toplantıda üstü kapalı olarak, isim vermeden söylediklerini karşısında gazetecileri bulunca çok daha net ifade etti:

“Yeniden Refah’ın tavrını sizler de biliyorsunuz. Birçok yerde Cumhur İttifakı ile hareketi söz konusu değil. Milletvekili seçimlerindeki durumdan şu anda adeta kopmuş vaziyette. Yeniden Refah olarak ya bizden ayrılmış olanlar veya bize karşı tavır içinde olanları aday çıkardılar. Onlarla yollarını devam ettiriyorlar”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın bu sözleriyle 31 Mart seçimlerinde aday gösterilmedikleri için istifa edip Yeniden Refah adayı olan eski yol arkadaşlarını kast ettiği açıktı. Biraz önce konferans salonunda isim vermeden şunları söylemişti:

“Yolunu ayırıp başka partiye gidenlerin yeri artık oradır. Ben seçimi kazanırsam yine AK Parti’de olacağım diyen sirk cambazlarına pirim vermeyin. (…) Korsan siyaset yapmaya kalkana da eyvallah etmeyiz.”

ruya-kendine-gel.jpeg

ASABİYETİNİ GAZETECİDEN ÇIKARDI

Aslında Erdoğan’ın sevdiği muhabirler arasında olan, hatta daha 2023 Eylül’ünde BM Genel Kurulu için ABD’de bulunduğu sırada “N’aber kız?” diye takıldığı Rüya Akkuş da -doğal olarak önceki ve sonraki sözleri zihninde birleştirerek “Kürsüde sirk cambazları dediniz” diye sorusunu devam ettirdi.

Bilemeyiz, belki de Erdoğan’ın Yeniden Refah’a daha güçlü yüklenmesini sağlamayı, belki AK Parti’nin yayın organı gibi çalışan A Haber’deki yöneticileri gözünde daha öne çıkmayı düşünüyordu; günahını almayalım. Ama Erdoğan için bu kadarı fazlaydı. Asabiyetini gazeteciden çıkardı:

“Ben onların adını anmadım. Rüya, kendine gel!”

akp-yeniden-refah.jpg

Aslında Erdoğan’ın rahatsızlığının derecesini gösteren bu asabiyet Yeniden Refah’la pazarlıklar sırasında başlamıştı. Ancak Efkan Ala ve Ali İhsan Yavuz tarafından yürütülen görüşmelerin kesilmesi ardından Yeniden Refah lideri Fatih Erbakan’ın aday listelerinin YSK’ya verilmesine saatler kala YetkinReport’a hangi il ve ilçe adaylıklarını alamadıkları için görüşmeyi kestiklerini söylemesi asabiyeti arttırmıştı.

temel-karamollaoglu.jpg

ÜSTÜNE SAADET

Ama Erdoğan’a eski ocağı Milli Görüş cenahından çıkışlar Yeniden Refah ile sınırlı kalmamıştı.
Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, 2006 yılında Necmettin Erbakan “Kayıp Trilyon” davasından hapse mahkûm edildiğinde -o dönem Başbakan- Erdoğan’ın bir an önce hapse attırmak için evine ayrı polis ekibi gönderdiğini, ancak araya insanlar koyarak kararı ev hapsine çevirttiklerini ifşa etti. Daha sonra hapse yaş sınırı getirilmiş, Erbakan 2011’de vefat etmişti.

Bu iddiayı, Erbakan’ın damadı ve halen Yeniden Refah’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Altınöz doğruladı. Ancak o dönem TBMM Başkanı olan Bülent Arınç iddiaları yalanlayarak o dönem süreci Erdoğan’ın bilgisi dahilinde takip edenin kendisi olduğunu, bugüne dek konuşulmamış konuları seçim ortamında gündeme getirmeyi etik bulmadığını söyledi.

Yani, rivayet muhtelif.
Bunları söylerken Erdoğan’ın siyasi öngörü ve taktik yeteneklerini hesaba katmıyor değilim. Sadece bütün devlet güçlerini siyasi hedefleri yolunda çekinmeden kullandığı için de değil. Erdoğan’ı hafife almanın cezasını 22 yıldır çok muhalif siyasetçi çekti.
Ayrıca, yine aynı söyleşide Fatih Erbakan, seçime AK Parti’den ayrı girerek “risk aldıklarını” da kayda geçti.

erdogan-bahceli.jpg

BAHÇELİ’NİN GÜLLERİ

Ancak hem Yeniden Refah hem Saadet’ten gelen bu çıkışların Erdoğan’ın asabını bozduğu izlenimi var. “Rüya, kendine gel” azarı çok şey anlatıyor. Belki Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, her bir yaşını temsil eden 70 gül göndermesi Erdoğan’ın asabını bir nebze yatıştırmıştır."