Erdoğan-Miçotakis Görüşmesinde Gözler Menüye Çevrildi

Erdoğan-Miçotakis Görüşmesinde Gözler Menüye Çevrildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasındaki görüşme ve gündem maddeleriyle yankılar devam ederken, Yunan medyası odağını davet menüsüne çekti. Yunanistan, birçok yiyeceğin kendilerine ait olduğunu iddia ederken, daha önce krize neden olan döner tartışması tekrar gündeme geldi. Akşam yemeğinde Miçotakis için döner servis edilip edilmediği merak edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis görüşmesi gerçekleşti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Bir yıl içerisinde dördüncü kez bir araya gelen iki liderin görüşmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü. İkili ilişkilerin çeşitli boyutlarıyla gözden geçirilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesine yönelik adımların konuşulduğu görüşme sonrası verilen davetteki menü de Yunan medyasının gündemindeydi. Düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan bölgenin geleceği, ticaret hacmi ve Kariye Camii konularına değinirken Miçotakis de Kariye Camii'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

123680240-gettyimages-1239171164.jpg

ORTAK BASIN TOPLANTISINDA HAMAS GERİLİMİ

Miçotakis'in Hamas'ı 'terör örgütü' olarak tanımlamasının ardından Erdoğan, Miçotakis'in sözleri sonrasında "Mutabık kalmadığımız bir konu var. Ben Hamas'ı terör örgütü olarak görmüyorum. Hamas'a terör örgütü dersek acımasız bir yaklaşım olur" dedi.

erdogan-micotakis-2228680.jpg

YUNAN BASINI:"TÜRKİYE, AVRUPA’DA DÖNER SAVAŞINI BAŞLATIYOR"

Türkiye'nin döneri geleneksel ürün olarak tescil etmek için yaptığı başvuru Avrupa Birliği (AB) Resmi Gazetesi'nde yayımlandı. Başvuru Yunanistan'da tepkiyle karşılandı. Daha önce de baklava, kokoreç, yoğurt vb. pek çok yiyeceklerin kendilerine ait olduğunu iddia eden Yunanistan'daki haberlerde "Türkiye, Avrupa’da döner savaşını başlatıyor" başlıkları kullanıldı.

micotakis-ve-recep-tayyip-erdogan-aa-2111639.jpg

İŞTE MERAK EDİLEN O MENÜ

Krize neden olan dönerin Miçotakis için verilen akşam yemeği menüsünde yer alıp almadığı merak konusu oldu. Menüde ise zeytinyağlı enginar, kuzu pirzola, fıstıklı kebap ve baklava ile helva yer aldı.

patrik-bartholomeos-191121.jpg

MİÇOTAKİS’E ‘PATRİK’ JESTİ…

Menünün yanında yemekle ilgili dikkat çeken bir diğer detay da Fener Patriği Bartholomeos’u da davetli olmasıydı. Bartholomeos daveti Yunan basınında, "Erdoğan, Patriği davet etmekle ortamı daha da yumuşattı" yorumlarıyla paylaşıldı.

640xauto.webp

SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Daha önce Ankara'ya gelecek isimler arasında yer almayan Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Themistoklis Demiris de Atina heyetine dahil oldu. Demiris, MİT Başkanı İbrahim Kalın ile görüşmek üzere Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Themistoklis Demiris de Ankara’ya geldi.