İmamoğlu Bakan Mehmet Şimşek'e Çağrı Yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, partisinin İstanbul'da 14 ilçede çok iddialı konumda olduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın 'Yeni Bir Sabah' programında sorularını yanıtlıyor.

İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle;

'Bir önde bir geride giden 14 ilçemiz var, 14 ilçede de iddialı konumdayız. ‘Vatandaşımız çok derin analiz ediyor.

'MUHAFAZAKAR KADIN SEÇMEN YOĞUNLUĞU'

14 yıldır siyasetin içindeyim. Çok farklı sahalar gördük Anadolu'da. Gördüğümüzün üstünde halk meydanı var. Aile toplantısı yapacağız desek herkes öyle gelir. Araştırmacılar ev kadınları daha çok oy veriyor diye söylüyor. Ciddi bir fark görünüyor. Biz bunu İstanbul'da yıktığımızı da düşünüyorum.

100 KREŞ AÇTIK, 100 KREŞ DAHA AÇACAĞIZ

'100 tane kreş açtık, 100 tane daha açacağız. Kadın İstihdamını destekliyoruz hedefimiz 1 yılda 20.000 çocuğa kreş hizmeti vermek istiyoruz. 5 senede 100.000 çocuk yapıyor. 50 kreş şu anda belirlendi, bazıları inşaatta bazıları yapım aşamasında bu yıl içinde çoğu bitecek.

Önümüzdeki 5 yıl içinde kreş açmaya devam edeceğiz. Kreşlerde çalışan uzmanlarımızın da %98’i kadın... Kadın istihdamına önem veriyoruz.'

bb321653-de74-430b-8f4c-6bcb25a32a20.jpg

MELEN AÇIKLAMASI

Melen bir baraja dönüşecekti İstanbul'un günlük su ihtiyacını karşılayacaktı. Çok kötü mühendislikle beraber oradaki yatırım çöp oldu. Melen projesi tam bir rezalet, tam bir iş bilmemezlik...

İSTANBUL İTTİFAKI AÇIKLAMASI

Bizim yönetim anlayışımızda, hizmet anlayışımızda, siyaset anlayışımızda da İstanbul İttifakı var. Bu partiler ötesi bir durum.

ALTYAPIDAKİ ÇALIŞMALAR

Örneğin İSKİ’nin yaptığı yatırımlar. Atık su arıtma tesisleri, şimdi Yenikapı’da attığımız temel gibi. Yenikapı’da örneğin inşaatın kuruldan çıkan iznin zaman alması. Bazen siyasi bazen teknik… Ama atık su arıtmada muazzam işler yaptık. Aynı zamanda temiz suda… Anadolu yakasında tünel imalatına girdik. Avrupa yakası kuraklığın etkilediği sahalar. Boğazdan gelen su hatlarının çok verimli çalışması lazım. Atıl durumdaki hatları yeniden açtık. Ömerli’de tesisler açtık.

SEL BASKINI SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Şu anda İstanbul’a en yüksek seviyede dahi yağmur yağsa. Sel ve su baskınları ile altyapı sorunları yüzde 90 oranında çözüldü. Pandemi zamanında biz bu sorunları yüzde 70 oranında çözdük.


GENÇLER DEVRİM YAPACAK

İstanbul ittifakı diye boşuna demedik. Hizmet ve siyaset anlayışımızda var. Partiler ötesi bir durum. Aylar önce bir gazeteye yazmıştım. Bu ittifak partiler ötesi bir ittifaktır. Sahada da bu ittifak var. Bu seçim sürprizleriyle Türkiye demokrasi, yerel seçim tarihine, yeni nesil belediyecilik tarihine başlangıç noktası olarak yazacak. Özellikle gençler devrim yapacak.


5 YILIN MUHASEBESİ

5 yılın en göze çarpan hattı ekonomi. Çünkü biz emrelerini yerel seçim öncesi göstermeye başlayan kriz sinyallerini veren dönemi yaşamaya başlamıştık. Buna rağmen yeni yatırımlar diyerek tıkır tıkır çalışan belediye kavramını öne çıkardık. 150 proje dedik, 300’e çıkardık. Yatırım yapan, kalkınmacı bir belediyeceliği. İstanbul’un yoksullukla mücadeleyi önde tutan bir belediyeciliği yaptık.

700 terörist dendi, bir kişi çıkmadı. Hırsız dediler, siyasi jargon dediler. Böyle bir şey olabilir mi. Yatırımın yanında böyle bir saldırı altındaydık. 6. ayda bir pandemi yaşadık ve hayat dondu. Pandemide dünyada en yerel yönetimler desteklendi, biz sıfır destek aldı. İnanılmaz bir gelir düşüşü oldu.

‘CEZALANDIRILIYOR’ TARTIŞMASI

Bal gibi cezalandırıyor. Kendi söyledi. Hatay’da hizmet geldi mi dedi. Düşünebiliyor musunuz, olacak iş değil. Türkiye’yi tabii ki siz yönetiyorsunuz. Siz yönettiğiniz için ekonomi kötü. Biz yönettiğimiz için metro yapıyoruz.


BÜTÇEDE DENGEYİ YAKALADIK

5 yıllık dönemde gelir 17 milyar dolara düştü. Merkezi sistemden aldığımız gelirin payı yüzde 65’e kadar düştü. Gider de yaklaşık 19 milyar dolar. Satış izinlerimizin yüzde 40’ını vermediler. Bizim borçlanmamıza izin vermediler, ona rağmen kasayı döndürdük. Önceki döneme göre bütçe açığını neredeyse yarıya indirmişiz. Bütçe dengesi yakalamışız. Pandemiye ve sosyal yardımları kat kat artırmamıza rağmen. 1 milyon 200 bin haneye kadar çıktı sosyal yardımlar. Bu dönemde 10 metroyu stop ettiler. Bizim dönemde 10’u birden başlatıldı. Yenilerine başlanacaktı, müsaade etmediler.

1709622410251-screenshot-1.png

İBB BORCA BATTI İDDİALARINA YANIT

Göreve geldiğimizin 6. ayında pandemi yaşadık. Kaybettiğimiz insan sayısını bile alamıyoruz TÜİK'ten. Pandemide dünyada en fazla yerel yönetimler desteklendi, bizde tam tersi. Bütün bu dönemde gelir düşüşü yaşandı. Ekonomi kötü biz metro yapıyoruz.

İBB hiç bir şey yapmadı, borca boğuldu bunlar külliyen yalan. Borçlanmamızı bile vermediler. Bizim belediyede kasımda bütçemiz oylanır, gelir giderini kapatmamız için borçlanmaya ihtiyacımız var. Bazı yıllarda 2021 olsa gerek. Bizim borçlanmamıza izin vermediler ona rağmen kasayı döndürdük.

'MURAT KURUM' NASIL BİR RAKİP?

İsmail Küçükkaya'nın Murat Kurum nasıl bir rakip sorusuna yanıt veren İmamoğlu;
Allah herkese öyle bir rakip versin derim de ayıp olur. Vasat tavırları keşke yapmasa, ben öyle bir rakip istemem. Bir hukukumuz var. Yaptığı işlemlerle ilgili ne kadar yanlışı, eksiği olduğunu bildiğim için... Bir kişinin buyruğuyla , emriyle böyle bir şey olur mu?

Şaka gibi ya.. 'İstanbul düşerse, Gazze düşer'e döndü iş. Ya şaka gibi ya. Kendi Cumhurbaşkanı'na laf atıyor. 'Sen Gazze'ye yardım yapamadın, ben belediye başkanı olup yardım yapacağım' diyor.

422ed8a3-5a78-42a8-be5b-01822a0ae9ee.jpg

İSTANBUL METRO AÇIKLAMASI

İstanbul'daki 10 metroyu biz yaptık diyorlar. Evet, 10 metronun ihalesini onlar yaptı. Ama ortada proje yok. İhale var proje yok. Biz o projeleri revize ettik. Onların 3 yılda yüzde 36'da bıraktığı projeleri biz yüzde 100'e tamamladık. Ben çok üzülüyorum onun için. Vasat bir durum. Bir kariyeri var. Yazık ya. Biraz kendin ol...

İMAMOĞLU: Kurum, İstanbul'u bilmiyor. Ben bu şehri sokak sokak, semt semt biliyorum. Büyükçekmece, Küçükçekmece karıştırması. Dün metrobüsü Sultanbeyli'ye getireceğim demiş. Metrobüs başka bir hat. Bilmiyor, bilmiyor. İstanbul'u bilmiyor.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Murat Kurum, bana sormayın diyor. Kanal İstanbul'la ilgili soruları kabul etmiyor. Kanal İstanbul'a Murat Kurum karar verebilir mi sizce? Kurum haklı derse Cumhurbaşkanı ben de kalkar Kurum'u alkışlarım. Yapacağız diye heceleyerek vaat vermişti. İstanbul'un gündeminde yok. Kelime oyunu yapıyor şimdi. Seçimi kazanmak için her şeyi yapıyorlar.

İSTANBUL'DA BEKLENEN OLASI DEPREM

Faiz sebepmiş, Enflasyon sonuçmuş dedi, perişan oldu memleket. Paramız pul oldu. Açlık sorunu yaşıyoruz. Kritik sorunlar bizi kentsel dönüşümle ilgili de vurdu. 300 bin konut yapacağım diyor. Acemilik diyorum. Savunuyor bazı şeyleri bu olmaz. Kanal İstanbul sorusuna 'bana bu soruyu sormayın' diyor. Kanal İstanbul'a Murat Kurum karar verebilir mi? Kim karar verir?

Hani başlıyorlardı. Kurum çıktı televizyonda 'Kanal istanbul'u yapacağız' dedi. Şimdi 'Milletin gündeminde olmayan bizim gündemimizde yok' diyor. Kelime oyunu bu.

MEHMET ŞİMŞEK'E ÇAĞRI

(Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Murat Kurum ile fotoğraf vermesi hakkında) Bana randevu veren iki bakandan birisi Mehmet Şimşek'ti. Kendisine teşekkür ederim. Şimşek'e saygı duyuyorum. Yapma Şimşek... İtibarını bir acemi adaya ezdirme. Sen itibarlı bir insansın. İyi bir ekonomistsin. Ülkede faydalı bir bürokrasi geçmişin var. Bu ülkeye dair de güzel hizmetler verdin. Sen faydalı bir insansın. Özel sektör geçmişin var. Bu ülkeye faydan olabilir.

7734d98b-151f-4328-8751-18508c0b8f96.jpg

"SOSYAL KONUT YAPACAĞIZ"

İhtiyaç sahiplerine 20 bin sosyal konut yapacağız. 2100 sosyal konut yaptık. Biz sosyal konut işini bu dönemde KİPTAŞ ile beraber yürüteceğiz. 60 bin konutta ise güçlendirme yapacağız. Türkiye'de devletin kira yardımının yanında yardım yapan bir tek biz varız.

Bu seçim topluma soluk aldıracak, millet gücünün farkına varacak. Millet devleti yönetenlere haddini bildirecek. Yönetici had bildirmez, yönetici haddini bilir.

BU ŞEHİRDE YAŞAYAN YÜZBİNLERCE KÜRT VATANDAŞLARIMIZ VAR HERKES BİZİM İNSANIMIZ

Bu şehirde milyonlarca Kürt vatandaşımız var, sorumluluğumuz büyük. Benim 16 milyon vatansever yurttaşım var. 100 bin gence burs veriyoruz. Sen Kürt müsün, Türk müsün, AK Partili misin diye sormuyoruz, insanları ayrıştırmak AKP'nin projesi. Biz insanları ayrıştırmadan herkese eşit hizmet veriyoruz.


ROJDA'YI İLK KEZ DİNLEDİM, ÇOK DUYGULANDIM

Bu toprağın sesi, ben ilk defa Rojda'yı dinledim, Kürtçe bilmiyorum ama Kürtçe ağıtı dinlerken çok duygulandım. Bu ülkede devamlı ayrıştırma var ve bu ayrıştırmalar o kadar korkunç boyutta ki, devamlı Kürt, Türk, Çerkez vs diye ayrıştırılıp kutuplaştırılıyor.

TRT’DE İSMİMİZ YOK

Seçim soluk aldıracak. Benim partim dahil bütün partilere oturup düşünmesi için fırsat tanıyacak. Adalet ile ilgili sorunlar var, düzelt diyecek. Uyduruk davalarla siyaset yasağı getirme diyecek. Bunun gibi işleri yapma diyecek. Adaleti silah gibi kullanma. Medyayı çarpıtma. Devletin kanalında İmamoğlu’nun ismi yok. Yönetim değişirse arşive beni bulamayacaklar. Reklamlarımızı da almadılar.

KAYBETMEK AKLIMDAN GEÇMİYOR

Milletle birlikte kazanacağız. Aklımdan kaybetmek geçmiyor. İçim ferah. Yaptığımız işleri anlatıyoruz. Açılışlarımız var, çat kapı esnafa gidebiliyorum. Dünyanın en mutlu insanıyım. Huzurluyum. Kendimi genç hissediyorum, kendimi sorumlu hissediyorum. Bu sorumluluğu millet veriyor. Benim İstanbul’a dair hayallerim çok yüksek. 10 yılda 25 yılı toparlayacağız. İşgalleri kaldırıyoruz, sahilleri güzelleştiriyoruz.