Eğitimciler Ayakta! ‘Manevi Danışman’ Görevlendirmesini Yargıya Taşınıyor...

Eğitimciler Ayakta! ‘Manevi Danışman’ Görevlendirmesini Yargıya Taşınıyor...
ÇEDES Projesi kapsamında yüzlerce manevi danışmanın okullarda görevlendirilmesi tartışmalara neden oldu. Eğitim sendikaları ise kolları sıvadı. Eğitim İş ve Eğitim Gücü Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na bir dilekçe yazarak, uygulamanın müfredata aykırı olduğu için iptalini istedi. Eğitim Sen ise konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

2021’de pilot olarak başlayan ve bu yıl tüm okullarda uygulamaya geçilen ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi’ (ÇEDES) kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İzmir, Eskişehir, Tekirdağ gibi birçok ildeki ilkokul, ortaokul ve liselere ‘manevi danışman’ görevlendirilmesi yapıldı. Yüzlerce ‘manevi danışmanın’ okullarda görevlendirilmesi kamuoyunda geniş tepki topladı. Eğitim İş ve Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen), Milli Eğitim Bakanlığı’na birer dilekçe yazarak, uygulamanın sonlandırılmasını istedi.

‘Eğitim müftülüklere bırakılamaz’

Eğitim İş Sendikası da ÇEDES projelerinin sonlandırılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı gönderdi. Genel Başkan Kadem Özbay imzalı yazıda, “ÇEDES, SEDEP vb. projeler Milli Eğitimin genel amaçlarında belirtilen; genellik, bütünsellik, bilimsellik gibi ilkeleri yok sayarak daha çok manevi, ahlaki ve insani vb. gibi yönler üzerinden yapılmaktadır. Bu durum Milli Eğitimin amaç ve ilkelerine aykırıdır. Bakanlığınız, eğitim- öğretim işlerini müftülükler, Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerine bırakamaz.

Okullarımızda öğrencilerimizin yetiştirileceği her alanda öğretmenlerimiz ve rehber öğretmenlerimiz varken, manevi danışman, aile ve eğitim rehberi gibi alan dışı kişilere asla izin verilemez. Eğitim-İş olarak; Anayasa ve mevcut mevzuatlara aykırı olarak yürütülen bu projelere son verilip, formasyonsuz ve pedagojik eğitimden uzak kişilere, eğitim kurumlarında eğitim-öğretim işlerinin verilmemesini ve konu ile ilgili Bakanlığınızın nasıl bir önlem alacağı konusunda, Bilgi Edinme Kanunu’na göre tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyoruz” denildi.

Eğitim Gücü Sen’in dilekçesinde ise, manevi danışmanlığın Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tanımında eğitim alanının bulunmadığına dikkat çekildi. Uygulamanın Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat ve amacına aykırı olduğunun belirtildi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :