AKP Mühürlü Pusulalar Ortaya Çıktı

Türkiye'de yaklaşık 61 milyon seçmen, beş yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri belirlemek amacıyla bugün sandık başına gitti. Doğu illerinde ihmaller ve hileler gündeme geldi. DEM Partili vekiller, ‘taşıma’ yoluyla illere getirilen asker ve polislere dikkat çekerken, bir yandan AKP mühürlü pusulalar ortaya çıktı.

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş sandık kurulu başkanlarına seslendi;

Yeşiltaş, tutanakların oylar sayılmadan önce imzalatılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

'DİKKATLİ DAVRANILMALI'

“Sandık kurulu başkanları bu konuda dikkatli davranmalı, sandık kurulu üyelerine de böyle bir zorlamada bulunulamaz. Halkımızı sayım sürecinde oy kullandıkları sandıklara davet ediyorum” dedi.

'BOŞ TUTANAKLAR İMZALATILIYOR'

Boş tutanakların imzalatılmaya çalışıldığına dair sandık görevlilerinden bilgi aldıklarını vurgulayan Yeşiltaş, şunları söyledi: “Bazı sandık kurulu başkanları boş tutanakları sandık görevlilerine imzalatmaya çalışıyor. Sandık kurulu görevlilerimiz ve müşahitlerimiz bu usulsüzlükle ilgili erken imza vermeyip, itirazda bulunarak tutanak tutuyor. Hatta bazı yerlerde kendilerini seçim kurulu görevlisi olarak tanıtıp imzalamanız gerekiyor şeklinde baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Okul sorumlularımız ve sandık görevlilerimiz bu konuda eğitimli oldukları için boş tutanakları imzalamıyor.

Ancak diğer partilerin sandık görevlilerinin imzaladığının bilgilerini alıyoruz. Okul sorumlularımız ve avukatlarımız itirazlarını yaptı. İl, ilçe seçim kurullarını, emniyet güçlerini tedbir almaya davet ediyorum. Halkımızın oyları bize emanettir. Her bir oyu koruyacak tedbirlerimiz hazırdır. Tüm halkımızı sandıklar kapandıktan sonra, oy kullandıkları yerlere giderek sayıma katılmaya davet ediyorum.”

ŞANLIURFA'DA AKP MÜHÜRLÜ PUSULALAR ÇIKTI

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde AKP mührü bulunan pusulaların ortaya çıkması, sosyal medyada geniş yankı buldu. Usulsüzlük ve ihmal iddiaları gündemi sarstı.adsiz-tasarim-2024-03-31t151900-471.png

AHMET TÜRK: RUSYA’DAN BİLE SEÇMEN TAŞINDI

DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayı Ahmet Türk, Mardin’e seçmen olarak taşınan polis ve askerlere ilişkin “Yozgat’tan, Çorum’dan farklı yerlerden hatta Rusya’dan insanları buraya taşıyarak adeta halkın iradesini çalmaya çalışıyorlar” dedi.

SANDIKLARIN KAPANMASINA DAKİKALAR KALDI

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 32 ilde seçmenler, saat 07.00'den itibaren oy kullanmaya başlarken, diğer illerde oy verme işlemi saat 08.00'de başladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde, ayrıca bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi saat 07.00'de başladı. Oy verme işlemleri bu illerde saat 16.00'da tamamlanacak.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde de oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla başladı. Bu illerde yaşayan seçmenler, saat 17.00’ye kadar oylarını kullanabilecek.