CHP’nin YSK temsilcisi uyardı: Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girer

CHP’nin YSK temsilcisi uyardı: Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girer
YSK'nın CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, deprem bölgesinde yürütülen çalışmaları anlattı. Seçim sandıklarını takip etmenin önemli olduğunu belirten Yakupoğlu, "Sandık başında olmazsanız kedi değil fil girer. Herkes sandık başında olsun" diyerek uyardı.

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu’ndaki (YSK) temsilcisi Mehmet Hamdi Yakupoğlu, yabancı uyruklu seçmenler hakkındaki sayıyı öğrenmek için İçişleri Bakanlığı ve TBMM’ye sordukları sorulara yanıt alamadıklarını söyledi. YSK’nın seçim sonuçlarını etkileme hakkının olmadığına dikkat çeken Yakupoğlu, sandık güvenliği için de uyardı: “Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girer.”

Hürriyet'ten Hande Fırat'a konuşan Yakupoğlu; YSK’nın il ve ilçe seçim kurullarının personel kaybını, bölgede çalışan personelin ve depolardaki mühürlerin, torbaların, sandıkların durumunu incelediğini aktardı.

2008 yılında adres kayıt sistemine geçildiğini hatırlatan Yakupoğlu, boşanma, vefat, evlilik gibi nedenlerle MERNİS’te günlük 70 bin ila 100 bin arasında kişisel veri değişikliği olduğunu söyledi.

'Muhtarlıklara iki hafta itiraz süresi var'

Seçim takvimi başladıktan sonra YSK'nın MERNİS’ten güncel son listeyi alacağını belirten Yakupoğlu, süreci şöyle anlattı:

"Seçmen kütüğü YSK’nın malı olacak. YSK, Türkiye genelinde muhtarlık askı listesine çıkacak. Bu e-Devlet’te de görülebilecek. Siyasi partilere de verilecek. Muhtarlıklara iki hafta itiraz süresi var. Bu itirazlar karara bağlanacak. Sandık bölgesi askı listesi ortaya çıkacak. Bu sadece siyasi partilere verilecek. Bu da kesinleşince sandık listeleri ortaya çıkacak. Üçüncü bir güncelleme yapılacak. Vefat edenler listelerden çıkarılacak. Bu güncellemeler seçime 10 gün kalaya kadar sürecek."

'İtiraz için somut delil gerekli'

"Sistemde her şey sandık üzerine kurulu" diyen Yakupoğlu, "İtiraz için somut delil gerekli. Tutanak defteri, bir sandığın tapusudur. Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girer. Herkes sandık başında olsun, tek şart bu" ifadelerini kullandı.

Etiketler :