Erdoğan açıkladı: Cuma günü seçim kararı alınıyor

Erdoğan açıkladı: Cuma günü seçim kararı alınıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104 olduğunu açıkladı.

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından açıklama yapıyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'Can kaybı 46 bin 104'e yükseldi'

"Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybına, yıkıma, acıya yol açan 6 Şubat depremleri ve sonrasındaki artçı sarsıntılar sebebiyle milletimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. Afet bölgesinde can kaybı 46 bin 104'e yükseldi.

Deprem bölgesindeki 11 ilimizde artık kullanılamaz hale gelen bina sayısı 230 bini buluyor. Evi hasarsız veya az hasarlı olan vatandaşlarımızın bir kısmı da devam eden artçı sarsıntılar sebebiyle evlerine giremiyor. Konteyner kentlerin kurulumuna hız verdik. Gerekirse konteyner sayısını daha da artırabiliriz. Barınma sorunu yanında, şehirlerimizin günlük hayatlarının ayrılmaz bir parçası olan ticari faaliyetlerin ayağa kaldırılması konusuna da önem veriyoruz. Yıkılan veya kullanılamaz hale gelen iş yerleri için de çözümler geliştiriyoruz."

'10 Mart'ta seçim sürecini başlatıyoruz'

Açıklamalarında seçim tarihine de değinen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Gündem sapmasına yol açacak seçim sürecinin bir an önce geride bırakılması şarttır. 14 mayısta yapılması bu imkanı verecektir. 10 Mart cuma günü Anayasa'ya dayanarak alacağımız seçim kararını Resmi Gazete'de yayınlayarak süreci başlatıyoruz"

Etiketler :