CHP'li Karabat: Fuat Oktay birçok soruya 'ilgi alanım değil' cevabı veriyor

CHP'li Karabat: Fuat Oktay birçok soruya 'ilgi alanım değil' cevabı veriyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 27. yasama döneminde 8 bin 885 soru önergesinden 2 bin 377’sini yanıtsız bıraktı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Birçok soruya ‘Benim ilgi alanım değil’ diye cevap veriyor. Yine birçok soruya ‘Cevabını şu linkte bulabilirsiniz’ diye cevap veriyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Fuat Oktay’ın 27. yasama döneminde kendisine yöneltilen soru önergelerinin kaçına cevap verdiğini, kaçını yanıtsız bıraktığını sordu. Karabat, 20 Ekim 2022’de verdiği önergede Şentop’a şu soruları yöneltti:

“27. yasama döneminde Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle toplamda kaç yazılı soru önergesi yönetilmiştir?

27. yasama döneminde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltilen soru önergelerinden kaç tanesi zamanında yanıtlanmıştır? Kaç tanesi süre geçtikten sonra yanıtlanmıştır?

27. yasama döneminde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltilen soru önergelerinden kaçına yanıt verilmiştir?”

Şentop, önergeye verdiği yanıtta, 27 yasama döneminde Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle toplam 8 bin 885 soru önergesi verildiğini, bunlardan 2’sinin önerge sahibi tarafından geri çekildiğini, 2 bin 292’sinin süresi içinde ve 4 bin 135’inin süresi geçtikten sonra yanıtlandığını, 2 bin 377’sinin yanıtlanmadığını, 79’unun da 15 günlük yanıtlama süresinin devam ettiğini bildirdi.

Özgür Karabat, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, Fuat Oktay’ın yanıtladığı ve yanıtlamadığı soru önergeleriyle ilgili şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, sadece ekonomide zafiyet yaratmadı, aynı zamanda Meclis’in demokratik işleyişini de zafiyete uğrattı. Meclis’in temel iki işlevi, yasama ve denetim konusunda başkanlık sisteminin yarattığı zafiyetler ortada. Bilindiği gibi yeni sistemde milletvekilleri cumhurbaşkanına soru soramıyor, soru önergesi gönderemiyor. Onun yerine cumhurbaşkanı yardımcısına sorularını soruyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın, sorulan sorular karşısındaki tavrı çok ilginç. Tam 8 bin 885 soru sorulmuş, bu soruların 2 bin 292’sine süresinde, 4 bin 135’ine de süresi geçtikten sonra cevap vermiş, 2 bin 377 soruya hiç cevap vermemiş. Ayrıca süresinde ya da süresinden sonra verdiği soru cevaplarında da ilginçlik, alakasızlık kol geziyor. Birçok soruya ‘Benim ilgi alanım değil’ diye cevap veriyor. Yine birçok soruya ‘Cevabını şu linkte bulabilirsiniz’ diye cevap veriyor. Birçok soruya tek satır ya da tek cümlelik cevap veriyor.

Oysa bazen soru önergeleri 7 sorudan, 8 sorudan, 9 sorudan oluşuyor ama Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Meclis’i hiç dikkate almıyor, Meclis’in saygınlığını dikkate almıyor. Atanmış bir memur olarak, sorulara tek cümlelik cevaplarla ‘dostlar bizi alışverişte görsün’ misali cevap veriyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kendisi Meclis’in denetim ve yasama işlemini zafiyete uğrattığı bir yana, aynı zamanda Sayın Fuat Oktay’ın tavırları da bu konudaki zafiyeti kat be kat artırıyor.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :