CHP'li Karabat: AFAD'da teoloji uzmanının ne işi var?

CHP'li Karabat: AFAD'da teoloji uzmanının ne işi var?
CHP'li Özgür Karabat, deprem felaketinin ardından müdahalede yetersiz kaldığına yönelik tepki toplayan AFAD'da yapılan görevlendirmeleri eleştirdi. Karabat, AFAD'ın AKP'nin istihdam ofisi olduğunu söyleyerek kurumdaki liyakat ölçüsüne dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, bölgeye müdahalede geciktiği yönünde eleştiriler alan AFAD hakkında paylaşımlarda bulundu.

AFAD'ın deprem felaketinin yönetiminde eksik kaldığına dikkat çeken Karabat "Kamu bankaları da aynı durumda. Ziraat, Vakıf ve Halkbank’ın yönetimlerinde liyakatsiz, eğitimsiz AKP’liler doldurulmuş durumda. Yolsuzluk alıp başını gidiyor" dedi.

Karabat, "AFAD teşkilatlarında uzmanlık alanı teoloji olanların ne işi var Allah aşkına!" diyerek kurumdaki liyakatsizliğe vurgu yaptı.

Özgür Karabat'ın açıklamaları şöyle:

"1- Depremin 15’inci günündeyiz ve halen gidilemeyen köyler var. On binlerce vatandaşımıza da çadır ulaştırılamadı. Peki, AKP ne yapıyor? Gerçekleri söylüyorum diye bana dava üzerine dava açıyor.

2- Ne depreme hazırlık var, ne de sonrasına... Akrabaların doldurulduğu AFAD’ın kriz yönetimi çok yetersiz kaldı. Kamu bankaları da aynı durumda. Ziraat, Vakıf ve Halkbank’ın yönetimlerinde liyakatsiz, eğitimsiz AKP’liler doldurulmuş durumda. Yolsuzluk alıp başını gidiyor.

3- AKP’li Vahit Kiler’e Sapphire gökdeleni üzerinden Halkbank’tan aktarılan usulsüz kaynak nedeniyle tweetlerime erişim engelleri getirildi. Yetmedi, 100 biner liralık 3 dava açıldı.

4- İstiyorlar ki susal ım, kamu kurumlarında ahbap-çavuş ilişkileri devam etsin. Muslukları kesilmeden aksın istiyorlar. İnanın, kim ölmüş kalmış, halk ne durumda AKP’nin umurunda değil... Öyle olmasaydı insanlar can derdindeyken algı peşine düşmezlerdi.

5- Nepotizm Türkiye’yi yıkıma götürüyor. İnsan hayatı kriz dönemlerinde korunamıyor. Diğer taraftan ekonomi de çöküyor. Vatandaş “Devlet nerede” diye sorarken sonuna kadar haklı. AFAD teşkilatlarında uzmanlık alanı teoloji olanların ne işi var Allah aşkına!

6- Bir de şu akrabalara bakın. AFAD Barınma Genel Müdürü Ahmet Nehar Poçan, Çevre Bakanı Murat Kurum'un kız kardeşinin eşi. AFAD Adıyaman İl Müdürü Osman Altuğ, AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın'ın kuzeni.

7- AFAD Kastamonu İl Müdürü Uğur Minder, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Minder’in yeğeni. Eski AKP Ferizli Belediye Başkanı AFAD Sakarya İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş'ın oğlu Enes Kaşkaş da AKP Gençlik Kolları Sosyal Politikalar Başkanı.

8- Devletin hemen hemen her kademesinde liyakatsiz AKP kadroları var. İşte bu yüzden deprem sonrasında vatandaşların “Devlet yok” tepkisine sinirleniyorlar. Binalar yıkılsın ama kendi kurdukları nepotik iktidar yıkılmasın istiyorlar. Az kaldı, o da yıkılacak!"

Etiketler :