CHP'de Özgür Özel'in A Takımı Belli Oldu! CHP'nin Yeni Medya Sorumlusu İçin Sevinç Çığlıkları

CHP'de ilk Parti Meslisi toplantısı yapıldı. Basın toplantısı için kameraların karşısına geçen Özgür Özel, Gölge Kabine'yi açıkladı. CHP'nin yeni Medya ve Halkla ilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut oldu. Bulut'un adının anons edilmesi salonda sevinç çığlıklarına neden oldu.

CHP 38.Olağan Kurultayının ardından yeni Parti Meclisi, Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında bugün ilk toplantısını yaptı.

CHP'de genel başkan değişiminin yaşandığı kurultayın ardından partinin yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) de belli oldu. İki bölümden oluşan MYK'de, siyasi işlerin yürütüleceği bir "Gölge Kabine" ve idari işlerin yürütüleceği ikinci bir grup yer aldı. Toplam 24 üyenin bulunduğu MYK'de, 17 isim "Gölge Kabine" olarak görev alacak. Özgür Özel, toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçerek A Takımı'nı açıkladı.

Türk siyasetinde çok bilinmeyen Gölge Kabine hükümetlerin icraatlarını daha iyi denetlemek için Batı demokrasilerinde görülüyor. Gölge Kabine'deki isimler hem kendi alanlarındaki hataları saptayıp uyarı görevini yapıyor hem de ileride iktidara geldiklerinde aynı hataların tekrarlanmaması için raporlar hazırlıyor.

İsimlerin duyurulması sırasında en çok dikkat çeken ise Burhanettin Bulut'un adının anons edildiğinde yükselen alkışlar oldu.

Burhanettin Bulut da kendi sosyal medya hesabından şu mesajı yayınladı:

"Şahsımı, Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine layık gören Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e teşekkür ediyorum. Sansürün ve baskının olmadığı bir ülke için çok çalışıp halkın ve emeğin iktidarını, çok sesli, özgür bir medyayı hep birlikte kuracağız."

CHP Genel Merkezi’nde yapılan PM toplantısında hem partinin yeni dönem siyaseti ele alınacak hem de yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri belirlendi.

Özel: Hiçbir belediye başkanını değişim karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi kendisine vermemek niyetinde değilim

Duvar'ın aktardığına göre toplantının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultayda verdikleri tüm sözleri tutacaklarını ifade etti. Yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Hatay’ı ziyaret edecek. Ama yaptıkları hizmet halkta teveccüh görmüyorsa o zaman durumları yeniden değerlendirilecek” dedi.

Özel, “Hiçbir belediye başkanını değişim karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi kendisine vermemek niyetinde değilim. Hiçbir belediye başkanı da bize destek verdi diye hak etmediği göreve gelmeyecek” diye konuştu.

Önceki genel başkan Kılıçdaroğlu’nun İstanbul ve Ankara belediye başkanlarının adaylığını, haklarındaki yüksek memnuniyet oranlarını dikkate alarak dillendirdiğini ancak hiçbir isme adaylık sözü vermediğini hatırlatan Özel, “Biz de PM’nin önüne üç belediye başkanıyla geleceğiz” dedi ve Ankara, İstanbul, Aydın belediye başkanlarının yeniden aday olacağının sinyalini verdi.

zgur-ozel.jpg

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda seçilen ve 15 kişiden oluşan yeni YDK, ilk toplantısını parti genel merkezinde gerçekleştirdi.

Toplantıda YDK başkanlığı, başkan yardımcılığı ve sekreterlik için gizli oylama yapıldı.

whatsapp-image-2023-11-11-at-17-42-41.jpeg

whatsapp-image-2023-11-11-at-17-42-41-1.jpeg

whatsapp-image-2023-11-11-at-17-42-42.jpeg

whatsapp-image-2023-11-11-at-17-42-42-1.jpeg

MYK 24 KİŞİYE ÇIKTI

İşte MYK’da yer alan isimler ve görevleri…

Genel Sekreter
Selin Sayek Böke

Parti Sözcüsü
Deniz Yücel

Medya ve Halkla ilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Burhanettin Bulut

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Gökan Zeybek

Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Ensar Aytekin

Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Özgür Karabat

Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Aylin Nazlıaka

Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Gül Çiftçi

Yurtdışı Örgütlenmesinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Mehmet Tüm

Milli Savunmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Yankı Bağcıoğlu

Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Deniz Yavuzyılmaz

Hazine Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Yalçın Karatepe

İçişleri Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Murat Bakan

Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Gökçe Gökçen

Çevre Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Gülşah Deniz Atalay

Dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
İlhan Uzgel

Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Sevgi Kılıç

Kültür Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Koza Yardımcı

Ticaret Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Volkan Demir

Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Zeliha Aksaz Şahbaz

Sanayi ve Teknoloji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Pınar Uzun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Suat Özçağdaş

Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Erhan Edem

Ulaştırma ve Altyapı Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Ulaş Karasu

GÖLGE KABİNE AÇIKLANDI

Özgür Özel, Parti Meclisi'nin ardından yaptığı basın toplantısında Gölge Kabine'yi açıkladı. Sisteme göre her bakanlıktan bir kişi sorumlu olacak ve ilgili bakanlıkları denetleyecek. Gölge Kabine ingiltere'de uygulanan bir sistem.

Gölge Kabine Koordinatörlüğü'ne de Selin Sayek Böke getirildi.

CHP’nin 14 olan MYK üye sayısı 24’e yükseldi. 24 üyenin 17’si kabinedeki bakanlıkların çalışmalarından sorumlu olacağı ifade edildi.

chp-a-takimi.jpg

Gölge Kabine şu şekilde:

 • İçişleri Bakanlığı – Murat Bakan
 • Adalet Bakanlığı – Gökçe Gökçen
 • Sağlık Bakanlığı – Zeliha Şahbaz
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Aylin Nazlıaka
 • Milli Eğitim Bakanlığı – Suat Özçağdaş
 • Enerji Bakanlığı – Deniz Yavuzyılmaz
 • Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı - Gülşah Deniz
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı – Gamze Taşçıer
 • Dışişleri Bakanlığı – İlhan Uzgel
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı – Sevgi Kılıç
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı – Yalçın Karatepe
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı – Koza Yardımcı
 • Milli Savunma Bakanlığı – Yankı Bağcıoğlu
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı - Pınar Uzun
 • Ticaret Bakanlığı – Volkan Demir
 • Ulaştırma Bakanlığı – Ulaş Karasu
 • Tarım Bakanlığı – Erhan Adem

CHP’nin Genel Sekreteri olarak belirlenen Selin Sayek Böke’nin Gölge Kabine Koordinatörü olarak da görev yapacağı, bu pozisyonun hükümetteki 'cumhurbaşkanı yardımcılığı'na denk geldiği kaydedildi.

YDK ÜYELERİ BELLİ OLDU

Oylama sonucuna göre başkanlığa Turan Taşkın Özer, başkan yardımcılığına Ayça Akpek Şenay, YDK sekreterliğine de Deniz Çakır seçildi.

DANIŞMANLARLA YOLLAR AYRILDI

CHP’de şimdiye kadar görev yapan danışmanlarla yollarının ayrıldığını belirten Özel, kurultayda ifade ettiği gibi Parti Meclisi üyeleri ve il başkanlarının genel merkez içinde odaları, sekreterleri olacağını ifade etti.

Gazetecilerin “Tüzük değişikliği tarihinde değişiklik olacak mı?” sorusu üzerine Özel, tüzük kurultayının kararının alınmadığını söyledi ve “Tavsiye kararı olarak alındığı söylendi. O tavsiye kararı alındı ancak 1 ay önceden başvurmak, gazete ilanı vermek gibi işlemler yapılmadığından şu anda belirlenen tarihler, 25-26 Kasım mümkün değil” diye açıkladı.

Çarşamba günü olağanüstü il başkanları toplantısı konulduğunu, bu toplantıda belediye başkan adaylarının konuşulacağını ifade eden Özel, aynı zamanda tüzük kurultayının 26-27 Aralık’ta yapılıp yapılmayacağına dair de il başkanlarının fikrinin alınacağını belirtti.

Ön seçim yapılıp yapılmayacağına dair soruyu da yanıtlayan Özel, ön seçim konusunda takvim kısıtlaması olduğunu anlatarak, ön seçim yerine “Sonucuna uyulacak temayül yoklamaları” yapacaklarını ifade etti.

ÖZGÜR ÖZEL BASIN TOPLANTISINDA KONUŞTU

Özgür Özel basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

"Belediye başkan adaylarımızı belirlemede tek kriterimiz var; milletin gönlünde yer etmiş, seçildiği günden daha iyi durumda olanlar yeniden aday olacak. Eğer, yaptığı hizmet halkta teveccüh görmüyorsa durumları yeniden değerlendirilecek. Hiçbir belediye başkanını 'değişim' karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi kendisine vermemek niyetinde değilim."

Etiketler :