CHP’de İstanbul yarışı: İki aday öne çıkıyor, ilçe başkanları bir araya geliyor

CHP’de İstanbul yarışı: İki aday öne çıkıyor, ilçe başkanları bir araya geliyor
CHP’de İstanbul yarışı kızışıyor. İl başkanlığı için iki adayın ismi öne çıkıyor. İlçe başkanları da yeniden bir araya geliyor. Ortak aday çıkıp çıkmayacağıyla ilgili ise Halk TV’ye konuşan üst düzey yönetici, “39 ilçeden 25’ini değişimciler kazandığında ortak aday tartışılmaya başlandı. Böyle bir durum yok” dedi.

CHP’de şu ana kadar İzmir başta olmak üzere 16 il başkanı seçildi. Tüm il kongrelerinin Ekim ayında tamamlanması bekleniyor.

8 Ekim’de de İstanbul’da il başkanı belli olacak. Herkesi gözü de en fazla delegenin olduğu İstanbul’da.

İKİ ADAY ÖNE ÇIKIYOR

İl başkanlığı için Onursal Adıgüzel, Cemal Canpolat, Gürsel Tekin, Mehmet Ali Yüksel gibi isimlerin adı geçse de iki isim diğerlerinden ayrılıyor: Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve Eski İBB Başkanvekili Selçuk Sarıyar.

Değişimcilerin adayı olarak Özgür Çelik’in Onursal Adıgüzel’den bir adım önde olduğu söyleniyor. Genel merkez kanadının ise Selçuk Sarıyar’ı aday göstereceği dillendiriliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul ilçe başkanlarıyla bir araya gelmiş, ilçe başkanları yukarıdan aday gösterilmesi yerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini ısrarla vurgulamıştı.

İLÇE BAŞKANLARI DUYURABİLİR

Bu toplantıdan sonra yeni bir adım daha atıldı. İlçe başkanları önümüzdeki birkaç gün için de yeniden bir araya gelecek. Bu toplantı sonrası ilçe başkanları bir aday belirleyebilir ve bu aday duyurulabilir. Bu ismin de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel’in yakın olduğu Özgür Çelik’in olması yüksek ihtimal.

CHP YÖNETİCİSİ: BÖYLE BİR DURUM YOK

Bir diğer tartışma ise ortak adayla ilgili. Uzun süre devam eden bu tartışma değişimciler açısından kapanmış durumda. Halk TV’ye konuşan üst düzey bir parti yöneticisi, “39 ilçeden 25’ini değişimciler kazandığında ortak aday tartışılmaya başlandı. Böyle bir durum yok” açıklamasını yaptı.

İLÇE BAŞKANLARI KILIÇDAROĞLU’NA KARŞI ÖN ALDI

İlçe başkanlarının ‘içeriden bir aday’ ısrarının da genel merkezden önerilecek bir ortak aday formülünün önünü almak için yapıldığı dile getiriliyor.

Etiketler :