CHP lideri Özgür Özel'den Hatay çıkışı: Doğrudan valinin müdahil olduğu bir usulsüzlük ve milli irade gaspı söz konusu

CHP lideri Özgür Özel'den Hatay çıkışı: Doğrudan valinin müdahil olduğu bir usulsüzlük ve milli irade gaspı söz konusu
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'daki seçim sonuçları hakkında "Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde doğrudan Hatay Valisi’nin müdahil olduğu bir usulsüzlük, bir milli irade gaspı söz konusudur" diye yazdı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre AKP adayı Mehmet Öntürk önde...

Kesin olmayan sonuçlara göre, Mehmet Öntürk 344 bin 765, CHP adayı Lütfü Savaş 340 bin 922 oy aldı. (Açılan sandık oranı: Yüzde 99,77 )

"HATAY HALKININ İRADESİNE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Özel, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımla Hatay sonuçlarına itiraz etti.

Özel, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
"Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, doğrudan Hatay Valisi’nin müdahil olduğu bir usulsüzlük, bir milli irade gaspı söz konusudur. Çok sayıda milletvekilimizi görevlendirdik, Hatay halkının iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız."

LÜTFÜ SAVAŞ'TAN AÇIKLAMA

Partililerle İl Seçim Kuruluna gittikten sonra çıkışta gazetecilere açıklamada bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş, "sandıkta kazandıklarını, adliyede veya adliyeye gelmeden önceki pozisyonda kaybetmek istemediklerini" belirtti.

Oy pusulalarının taşınması süreciyle ilgili iddialarda bulunan Savaş, "Hatay halkının iradesini kimseye teslim etmeyeceğiz." dedi.

Gazetecilerin "Sandıklarda kullanılan oylar, YSK'ye gelirken değişime mi uğradı?" şeklindeki sorusuna Savaş, "Bununla ilgili elimizde çok ihbar var." diye yanıt verdi.

Savaş, 9 bin oy farkla önde olduklarını savunarak, "Şu anda Türkiye'de CHP'nin bu konuda yetkin avukatları yola çıkmış durumdalar. İtirazımızı yapacağız. Bu konuda hakkımızı tabii ki alacağız. Bu, sadece bizim hakkımız değil. Hatay halkının da hakkı." ifadelerini kullandı.

Geçersiz sayılan oyları normal bulmadığını ifade eden Savaş, şöyle konuştu:
"Tabii mesela şimdi Altınözü'nde sandıkların yüzde 45'inin ne olduğu belirsiz, tutanak ortada yok, sandık ortada yok ve bekletildiğini düşünüyoruz yani bu saate kadar bir sandık sayılmaz mı? İstanbul bitti, Hatay bitmedi. Hatay'da iktidarın beklediği çok şeyler var. Hatay'daki iktidarın beklediği çok şeyleri biliyoruz ama Hatay'ın da hakkı bizim için çok önemli, kutsal. O kutsal hakkı kimseye yedirmeyeceğiz."