CHP kurmayları: Kılıçdaroğlu’nun adaylığında 7 başkan yardımcısı formülünü ocak ayında halka sorduk

CHP kurmayları: Kılıçdaroğlu’nun adaylığında 7 başkan yardımcısı formülünü ocak ayında halka sorduk
CHP kurmayları, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığında 5 genel başkan ve iki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olarak belirlenmesi formülü, CHP tarafından ocak ayında halka sorulduğunu söyledi.

Altılı Masa’da yaşanan kriz sonrasında, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması durumunda masadaki 5 genel başkan ile Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olması formülü kabul edildi.

Kriz sürecinde İYİ Parti lideri Meral Akşener’in önerdiği ifade edilen formülün CHP tarafından ocak ayında bir anket ile kamuoyuna sorulduğu ortaya çıktı. CHP'li kurmaylar yaptıkları çalışmayla ilgili şu bilgiyi verdi:

“CHP mutfağında, altı lider ve iki büyükşehir belediye başkanının da kampanyada ve seçim sürecinde aktif olduğu model dahil pek çok senaryo ve simülasyon çalışmaları hazırdı. Bu simülasyonların kamuoyu araştırmaları ile ölçümü de yapıldı. Ocak ayında bu senaryoyu içeren bir kamuoyu araştırması da yapılmıştı. Bu modelle, özellikle kararsız seçmenlerin desteğinin de arttığı ve kayda değer bir oy artışı getirdiği ölçüldü. Millet İttifakı'nın adayına oy verme önünde, ‘aday beğenmeme’ tavrı kesilmiş oldu”

Ortak çalışma yapıldı

Sputnik'in haberine göre, Altılı masada yaşanan kriz sonrasında bu formülün tüm partilerin yetkili organlarında değerlendirildiğini belirten CHP kurmayları “Yaşanan son gelişmeler üzerine bu model, tüm partilerin hukuk kurmayları tarafından ve CHP-İYİ Parti TBMM grup başkanvekilleri tarafından teknik olarak formüle edildi ve tüm liderlere sunuldu. Kampanyadaki birlikte çalışma görüntüsünün siyasi etkisi üzerinde mutabakat olunca, geçiş süreci konusunda liderler arasında anlaşma sağlandı” ifadelerini kullandılar.