CHP İle İYİ Parti Arasında '10 Milletvekili' Krizi Patlak Verdi

Siyasette normalleşme adımlarının konuşulduğu şu günlerde CHP ile İYİ Parti arasındaki tansiyon bir hayli yüksek... İki parti arasındaki son sürtüşme CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın konuk olduğu programda sarf ettiği sözlerden sonra patlak verdi.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın, bir TV kanalında katıldığı programda İYİ Parti'ye yönelik yaptığı açıklamalar büyük tartışmalara neden oldu. Günaydın'ın sözleri, İYİ Parti içinde büyük rahatsızlık yaratırken ve tepkiler gecikmedi.

Günaydın, programda "Biz istesek İYİ Parti'den en az 10 milletvekili CHP'ye gelir. Ama bizim derdimiz skor yapmak değil" şeklinde bir ifade kullandı. Bu sözlere, İYİ Parti kanadından sert tepkiler geldi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Buğra Kavuncu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Günaydın'ın sözlerini siyasi etik ve nezaket kurallarına uymayan açıklamalar olarak nitelendirip ve "Millet iradesini siyasi bir şımarıklığa yormak en başta o iradeye zarar vermek anlamına gelir" dedi. Kavuncu, Günaydın'ın açıklamalarını kınadı ve Türkiye'nin kibir, ego ve nobranlık gibi olumsuz özelliklerden nasıl zarar gördüyse, siyasette de aynı türden tutumların endişe verici olduğunu söyledi.

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Hasan Toktaş da Günaydın'a tepki göstererek "Siyaset sadece skor yapmak değildir, biraz da edeptir, biraz da nezakettir" şeklindeki sözleriyle Günaydın'ı eleştirdi. Toktaş, siyasi nezaketin önemine vurgu yaparak, Günaydın'ın açıklamasını kınadı.

Bu gelişme, CHP ile İYİ Parti arasındaki ilişkilerde tansiyonun yükseldiğini ve siyasi atmosferdeki gerilimin arttığını göstermektedir.