Bursa'da 'boş tutanaklara imza attırılıyor' iddiası: CHP İl Başkanı'ndan açıklama

Bursa'da 'boş tutanaklara imza attırılıyor' iddiası: CHP İl Başkanı'ndan açıklama
CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, bazı sandık kurulu başkanlarının boş tutanakları sandık görevlilerine imzalatmaya çalıştığına ilişkin bilgiler geldiğini söyledi. Yeşiltaş, sandık kurulu başkanlarını dikkatli davranmaya çağırarak, "Sandık kurulu üyelerine böyle bir zorlamada bulunulamaz. Halkımızı sayım sürecinde oy kullandıkları sandıklara davet ediyorum" dedi.

Türkiye yerel seçimler için sandık başına gitti. BirGün'de yer alan habere göre Bursa'da bazı sandıklarda sandık kurulu başkanlarının sandık görevlilerine boş tutanakları imzalatmaya çalıştıkları iddia edildi.

Konuyla ilgili açıklama Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, boş tutanakların imzalatılmaya çalışıldığına dair sandık görevlilerinden bilgiler aldıklarını söyledi.

Yeşiltaş, "Bazı sandık kurulu başkanları boş tutanakları sandık görevlilerine imzalatmaya çalışıyor. Sandık kurulu görevlilerimiz ve müşahitlerimiz bu üsulsüzlükle ilgili erken imza vermeyip, itirazda bulunarak tutanak tutuyor. Hatta bazı yerlerde kendilerini seçim kurulu görevlisi olarak tanıtıp 'imzalamanız gerekiyor' şeklinde baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Okul sorumlularımız ve sandık görevlilerimiz bu konuda eğitimli oldukları için boş tutanakları imzalamıyor. Ancak diğer partilerin sandık görevlilerinin imzaladığının bilgilerini alıyoruz. Okul sorumlularımız ve avukatlarımız itirazlarını yaptı. İl, ilçe seçim kurullarını, emniyet güçlerini tedbir almaya davet ediyorum. Halkımızın oyları bize emanettir. Her bir oyu koruyacak tedbirlerimiz hazırdır. Tüm halkımızı sandıklar kapandıktan sonra, oy kullandıkları yerlere giderek sayıma katılmaya davet ediyorum" dedi.