Bürokraside değişim rüzgarı: AYM’nin HDP kararı ne anlama geliyor?

Bürokraside değişim rüzgarı: AYM’nin HDP kararı ne anlama geliyor?
Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen İrfan Fidan’ı AYM Başkanı seçmeyen üyeler, bugün HDP kapatma davasında parti yetkililerin sözlü savunması 11 Nisan'a erteledi. Öte yandan yüksek mahkeme HDP'nin hazine yardımına konan blokeyi oy çokluğu ile kaldırdı.

Türkiye koşar adımlarla seçime doğru gidiyor. HDP kapatma davasından çıkacak sonuç da kamuoyunun en merak ettiği konular arasında yer alıyor. AYM kapatma davasına ilişkin davada 14 Mart'ta parti yetkililerin sözlü savunmasını alacaktı. Ancak yüksek mahkeme, parti yetkililerinin talebi üzerine savunma alma tarihini 11 Nisan'a erteledi. Ayrıca mahkeme HDP’nin hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulması kararını da kaldırdı.

AYM’nin bu kararı uzun süredir hukuksuzluğa tanık olan kamuoyunda “ne oldu da bu karar alındı? AKP, HDP ile bir uzlaşma yolu mu arıyor?” şeklinde sorular doğurdu. Bu sorunun yanıtını, geçtiğimiz ay gerçekleşen AYM başkanlık seçimlerinde ve CHP Genel Başkanı’nın bürokrasiye çağrısında bulmak mümkün. AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresi 13 Şubat'ta doluyordu. O nedenle yüksek mahkeme, 2 Şubat günü başkanlık seçimi yaptı.

Erdoğan'ın beklediği destek gelmedi

İstanbul Başsavcılığı koltuğunda otururken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla AYM üyesi yapılan İrfan Fidan, AYM başkanlığı için aday oldu. Hatta Erdoğan’ın bazı AYM üyelerini çağırarak Fidan’ı desteklemeleri yönünde telkinde bulunduğu kulislere yansıdı. Ancak AYM üyeleri, Erdoğan’ın desteklediği adayı seçmeyerek Zühtü Arslan ile yola devam etme kararı verdiler.

Kılıçdaroğlu nasıl seslenmişti?

Kimileri, AYM üyelerinin seçimlere giden süreçte pozisyon aldığını düşünürken, kimileri ise atılan adımlarda ara ara bürokrasiye seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısının büyük önem taşıdığını düşünüyor. Kılıçdaroğlu “Kamuda görev yapan kişi, bir ailenin, bir partinin militanı olamaz. Kamu görevlilerine sesleniyorum; kanun dışı size her ne yaptırıyorlarsa yapmayın, orada durun” diye seslenmiş, bürokratların hukuksuz kararlara imza atmaması gerektiğini vurgulamıştı.

İktidarın değişme ihtimali ve CHP liderinin "hesap soracağım" çıkışı

HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise AYM kararını halktv.com.tr’ye şu sözlerle değerlendirdi: “AKP gerçekten o kadar çok hukuksuzluğa imza attı ve yargı süreçleriyle o kadar oynadı ki ben vicdanı olan hukukçuların bu süreçten rahatsız olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘hukuksuzluk yapmayın, hesabını soracağım’ diye çıkışı ve iktidarın gün geçtikçe değişme ihtimali bu etkenlerden birisi. En son yaşanan depremde yüzbinlerce insanın enkaz altında kalması, yüzbinlerce insanın yardımlara ulaşamaması vicdanlı insanları rahatsız ettiğini görüyoruz. Liyakatsiz yönetimden herkes kurtulmaya çalışıyor. AKP tabanında da bir itirazın ve öfkenin olduğunu görüyoruz. Ayrıca AYM kararına çok büyük anlam yüklememekle beraber bekleyip görelim.”