Bu kez de 'yetkisizlik': Peker davaları el yakıyor

Bu kez de 'yetkisizlik': Peker davaları el yakıyor
Suç örgütü lideri Sedat Peker ve eski rektör Ünsal Ban hakkında açılan davada iddianame krizi yaşandığı ortaya çıktı. İddianamenin yollandığı Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi önce iddianameyi iade etti. Ancak savcılık iddianamenin iade edilmesine itiraz etti. Üst mahkeme Savcılığın itirazını kabul etti. Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi bu kez yetkisizlik kararı verdi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise söz konusu iddiaları doğrulamıştı.

Ünsal Ban: Ben yollamadım

Peker iddialarının devamında Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Videoda Zehra Taşkesenlioğlu'nun elinde bıçakla "İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz" diye bağırdığı görülüyordu. Videonun paylaşılmasının ardından Ban, Peker'in iddialarını kabul etmiş ancak videoyu kendisinin göndermediğini söylemişti. Peker ise, "Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti'nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı" ifadelerini kullanmıştı.

Taşkesenlioğlu şikayetçi oldu eşi tutuklandı

Sedat Peker’in iddialarının ardından AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban’a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği ortaya çıkmıştı. Ayrıca çiftin yaklaşık 5 milyon avroya Malta bandıralı bir tekne kiraladıkları da ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, Muğla'nın Milas ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Zehra Taşkesenlioğlu'na ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Peker’in 10, Ban’ın 14 yıla kadar hapisleri istendi

Geçen haftalarda ise Zehra Taşkesinlioğlu’nun şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlanmış eski Rektörü Ünsal Ban hakkında, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ ve ‘suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçlarından 14 yıla kadar, Peker hakkında, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ve ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti.

İddianame iade edildi, gerekçesi uzun uzun anlatıldı

Söz konusu iddianame Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak mahkeme iddianameyi iade etti. Hakim, iddianamenin iadesi gerekçesinde söz konusu iddianamede Ünsal Ban yönünden bir çok suç maddesi olduğunu ve bazı suçların uzlaştırmaya tabi olduğu belirtti. İddia makamının uzlaştırma hükümlerinin uygulanmadan iddianame düzenlenmesinin iddianamenin iadesi sebebini doğurduğunu belirtti. Ayrıca Ünsal Ban’ın sosyal medya hesabından alınıp dosyaya konulan 7 sayfalık belge suretinin okunamadığını belirten hakim, savcılık makamının iddianameyi tamamlamadan önce bu dosyaları celp ederek dosyaya koyması gerektiğini belirtti. Ayrıca Sedat Peker’e ait olduğu bilinen Deli Çavuş hesabından 28.08.2022 tarihinde videonun paylaşıldığı o süreçte ise Zehra Taşkesenlioğlu ile Ünsal Ban’ın ikamet adresinin Ankara Gölbaşı olduğunu, söz konusu videonun o evde çekildiği bu nedenle yetkilinin Ankara Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi olduğunu belirtti. Sedat Peker hakkında ise yakalama kararı olduğunu belirten mahkeme Peker’e ilişkin dosyanın ayrılması gerektiğini iddianamenin iadesi gerekçesinde vurgulandı.

Mahkeme yetkisizlik kararı verdi

Ancak savcılık mahkemenin iddianameyi iade etmesine itiraz etti. Bu kez iddianamenin akıbetinin belirlenmesi için dosya Ankara Nöbetçi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Nöbetçi mahkeme ise Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nin dosyaya bakması gerektiğini belirterek savcının itirazını kabul etti. İddianame yeniden Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ne geldi. Mahkeme bu kez ise yetkisizlik kararı verdi. Kararda olayın yaşandığı sırada Zehra Taşkesenlioğlu ile Ünsal Ban’ın aynı Ankara Gölbaşı’nda ikamet ettikleri ve yetkilinin Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi olduğunu belirtildi. İddiaları nedeniyle Sedat Peker hakkında bugüne kadar dört dava açıldı. Bu dosyalarda bir tanesinde soruşturma aşamasında, bir tanesinde ise kovuşturma aşamasında yetkisizlik kararı verilmiş oldu. Ancak Peker’in iddialarına ilişkin Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) şikayetiyle başlatılan soruşturmada da yetkisizlik kararı verilmişti.

Peker’in iddiaları sonrası açılan davalar

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilişkin iddiaları vardı. Bakan Soylu, Sedat Peker hakkında 17 Mayıs 2021’de suç duyurusunda bulundu. Peker'e ilişkin dosyanın Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geri gönderildiği; en son Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Peker'in birinci videosundan 14 ay sonra 57 sayfalık iddianame hazırlandığı ortaya çıkmıştı.

Peker çektiği videoların birinde ise AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın kokainin yeni güzergahını belirlemek için 2020 ocak ve şubat aylarında Venezuela’ya gittiğini’ öne sürmüş ve Yıldırım’ın o dönem hayatta olan ve KKTC’de yaşayan Halil Falyalı’nın misafiri olduğunu, ülkeyi uyuşturucu trafiğinin merkezi haline getirmeye çalıştıklarını iddia etmişti. Bu iddiaları üzerine Erkam Yıldırım şikayetçi oldu ve Peker hakkında ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçundan dava açıldı.

Sedat Peker, 28 Mart 2019’da Elazığ’da yerel televizyon kanalında sunuculuk yapan, Kazakistan uyruklu Yeldana Kaharman’ın ölümünde, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar'ın sorumlu olduğunu söylemişti. Bu iddia üzerine Ağar şikayetçi olmuş ve Peker hakkında iftira suçundan dava açılmıştı.

Ayrıca Peker’in iddialarına ilişkin Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusunu işleme almış suç duyurusunda yer alan "parlamenter sıfatına sahip kişiler" yönünden dosya ayrılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dosyanın incelenmesi için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermiş Başsavcılık ise yetkisizlik kararı vermişti.

Etiketler :