BTK’nin Kılıçdaroğlu Karartmasını TURKCELL’in CEO’suyla konuştuk

BTK’nin Kılıçdaroğlu Karartmasını TURKCELL’in CEO’suyla konuştuk
BTK, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yurttaşlara “kredi kartı borçlarınızı, devletimizin hazinesi, bankalardan devralacak” şeklinde SMS göndermesinin ardından yasak kararı almıştı. Yasağı uygulayanlardan TURKCELL’in CEO’su Murat Erkan, “Bize yazı geldikten sonra mesaj atmaya devam edersek suç işlemiş oluruz” dedi.

BTK’nin iletişim operatörlerine resmi yazı göndererek CHP lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplu mesajlarını engellemesinin yankıları sürüyor.

Kılıçdaroğlu’nun toplu mesajlarını halka gönderen TURKCELL’in CEO’su Murat Erkan’a BTK’nin kararını sorduk. Erkan, “Bize yazı geldikten sonra mesaj atmaya devam edersek suç işlemiş oluruz” dedi.

Cumhur İttifakı’nın ortakları ile milletvekili adaylarının halka gönderdiği SMS’lere sessiz kalan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bir skandala imza attı. BTK, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yurttaşlara “kredi kartı borçlarınızı, devletimizin hazinesi, bankalardan devralacak” şeklinde SMS göndermesinin ardından yasak kararı aldı. BTK, GSM operatörlerini yaptırım uygulamakla da tehdit etti.

murat-erkan.jpg

TURKCELL’in CEO’su Murat Erkan’a BTK kararını sorduk. BTK kararına direnmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Erkan, “Biz kanunla yönetilen bir şirketiz. BTK bize düzenlemelerle ilgili ne tebliğ ederse, biz onu yapmakla yükümlüz. Konu sadece Kemal Kılıçdaroğlu değil. Bir sürü toplu mesajlaşma vardı. Bu dediğiniz anlamda ki tüm mesajlara BTK’nin kararını uyguladık. Sadece biz değil bütün operatörler uyguluyor” ifadelerini kullandı.

kilicdaroglu-karartma.jpg

‘Bu mesajda sıkıntı görmemişler’

Erkan’a bu yasak kararına rağmen Bağcılar Belediyesi tarafından telefonuma gelen “sandık çağrısı içeren ve engelliler sandığa taşıyacaklarını” aktaran mesajın nasıl gönderildiğini sorduk. Erkan, “Bazıları toplu mesaj olmayabilir” dedi. Ancak söz konusu mesajın yakınlarıma da gönderildiğini aktarmam üzerine Erkan mesajdaki kodu söylememe istedi.

Bağcılar Belediyesi’nin mesajının altındaki kodun, “002” olduğunu aktardım. Erkan, “Aaa bu mesaj Turkcell’den gelmiş. Demek ki bu mesajla ilgili bir sıkıntı görememişler. Ayrıca sandığa çağırmak, engellilere yardım etmek bir sorun teşkil etmez ki” dedi.

“Düzenleyici bir kurum var. Kanunda diyor ki bu düzenleyici kurumun talimatlarına uymak zorundasın” diyen Erkan, “Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplu mesajlarını atan biziz. Sonra yazı geldikten sonra mesaj atmaya devam edersek suç işlemiş oluruz. Dün akşam bana gönderilen bir mesaj vardı. Beykoz Belediyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingine çağrı yapmış. O mesajı göndermedik mesela. Biz yasal düzenlemeye bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Tek bir hareketten yüzde 3 ceza uygulanabilir’

Operatörlerin yasağı çiğnemesi halinde BTK’nin yüzde 3’e kadar ceza uygulama yetkisinin olduğunu aktaran Erkan, “Kaba taslak söylüyorum. Turkcell’in geliri 60 milyar. Tek bir hareketten yüzde 3 ceza uygulanabilir” diye konuştu.